Telewizory plazmowe gwarantują lepszą jakość obrazu niż odbiorniki LCD, ale są mniej trwałe i nadal zużywają trochę więcej prądu niż LCD.
Jeżeli ktoś chciałby przez zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej kupić telewizor, to możliwości ma wiele. Który odbiornik wybrać, aby móc cieszyć się najlepszym przekazem sportowych transmisji? Każdy telewizor ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas ważne: cena, pobór prądu, wielkość ekranu, która jest jednym z elementów determinujących, w jakiej odległości od ekranu trzeba siedzieć, aby mieć do czynienia z najlepszą jakością obrazu.<!** reklama>
Co najmniej 3 metry
Telewizory plazmowe gwarantują lepszą jakość obrazu niż odborniki LCD, mają także szeroki kąt patrzenia, co powoduje, że zmienia się jakość obrazu, tak jak ma to miejsce w przypadku telewizora LCD. W plazmach jest wysoka jakość czerni i dobry kontrast. Z powodu dużej ilości pikseli, ekran też musi być spory. Co najmniej ma mieć 32 cale. Co powoduje, że trzeba siedzieć co najmniej ponad 3 metry od niego. Plazmy, pomimo wielkości ekranu, są cienkie, ale są mniej trwałe niż LCD i nadal zużywają trochę więcej prądu niż one.
Kolejną ważną, jeśli nie najważniejszą, rzeczą jest rozmiar naszego ekranu. Nie możemy się sugerować tylko tym, że im większy wyświetlacz, tym lepiej. Jeśli będzie za duży, to oglądanie stanie się bardzo męczące. Jeśli za mały, to dużo na nim nie zobaczymy. Wszystko zależy od odległości oglądającego od ekranu - musimy więc zmierzyć, jak daleko będziemy siedzieć od telewizora. Na każdy cal przekątnej obrazu przypada średnio około 3,85 cm odległości od nowych ekranów, jeśli jednak używamy telewizorów ze starymi kineskopami, to odległość powinna być przynajmniej dwukrotnie większa.
Dla oglądania relacji sportowych duże znaczenie ma przede wszystkim inny parametr odbiorników. Chodzi o czas reakcji. To parametr przypisany przede wszystkim do telewizorów typu LCD. Wyrażony w milisekundach określa szybkość, z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Zbyt długi czas reakcji, na przykład powyżej 4ms, może powodować zlewanie się elementów, gdy oglądamy coś, co szybko rusza się na ekranie. A z takimi zmianami mamy przecież do czynienia w czasie sportowych relacji. Zatem im niższa wartość tego parametru, tym lepiej dla obrazu.
Warto też przy wyborze odbiornika zwrócić uwagę na rodzielczość obrazu. Im większa liczba pikseli, tym obraz wyraźniejszy, zawierający więcej szczegółów. Trzeba też zwrócić uwagę na znaki na telewizorze. Opis HD ready gwarantuje wyświetlanie obrazu o charakterystyce High-Definition czyli najwyższej jakości, oczywiście pod warunkiem, że stacja taki sygnał nadaje. Ale dopiero opcja full HD oznacza pełne wykorzystanie technicznych możliwości sygnału HD.
Dwa mecze jednocześnie
Na rynku istnieją również odbiorniki, wyposażone w funkcję PiP, czyli obraz w obrazie, co może mieć szczególne znaczenie dla kibiców, gdy chcą na przykład oglądać dwie transmisje sportowe przeprowadzane w tym samym czasie na różnych kanałach. Funkcja ta polega na jednoczesnym wyświetlaniu dwóch obrazów. Jeden główny jest większy, drugi pomniejszony, znajduje się w małym okienku w rogu ekranu. Wymaga ona telewizora, który jest wyposażony w dwa tunery.
W czasie Euro meczów jest dużo. Nie każdy kibic będzie miał możliwość obejrzenia wszystkich spotkań na żywo, dlatego warto zastanowić się nad kupnem takiego odbiornika, który będzie miał już wmontowany twardy dysk. Spełnia on taką samą funkcję, jak w komputerze. Ma pamięć, a więc pozwala na nagrywanie każdego programu telewizyjnego, jak kiedyś robiło się to przy użyciu magnetowidu na kasety. W nagrywarki programów wyposażone sę również dekodery różnych platform telewizji cyfrowych, istniejących na rynku. Kupno pakietu programów od nich pozwoli na nagrywanie programów, ich przewijanie czy korzystanie ze stop-klatki.
Na rynku są także odbiorniki do oglądania programów w trójwymiarze. Na razie niewiele relacji sportowych transmitowanych jest w takim formacie, choć jedna z platform cyfrowych podczas ostatnich meczów półfinałowych ligi mistrzów proponowała telewidzom taki odbiór. Jeżeli decydujemy się na telewizor z możliwością wyświetlania obrazu 3D, warto, aby posiadał on funkcję przekształcania obrazu 2D na 3D. Ważna jest również liczba i rodzaj dołączanych okularów do oglądania trójwymiarowych obrazów. Dostępne są okulary pasywne oraz aktywne. Te drugie zazwyczaj są mniej wygodne i cięższe, choć nie jest to regułą. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, czy producent dołączał do telewizora co najmniej dwie pary, inaczej może się okazać, że musimy dopłacić kilkaset złotych za możliwość oglądania trójwymiarowych programów w towarzystwie. Telewizory z tą technologią są zazwyczaj dużo droższe od swoich normalnych odpowiedników.