Konkurs na nazwę dla tej jednostki pływającej ogłosił właśnie marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
„Gazeta Pomorska”, "Express Bydgoski" i "Nowości-Dziennik Toruński" są partnerem tej akcji i zachęcają do nadsyłania propozycji.
Preferowane będą nazwy spełniające następujące kryteria:
a) nawiązujące do walorów województwa, jego położenia geograficznego, historii;
b) budzące pozytywne skojarzenia z elementami symbolizującymi region;
c) zwięzłe, jednowyrazowe i łatwe do zapamiętania.
Autor zwycięskiej nazwy nagrodzony zostanie przez Urząd Marszałkowski w Toruniu kompletem rowerów dla maksymalnie czteroosobowej rodziny. Będą też wyróżnienia - zestawy gadżetów dla wszystkich osób, które nadeślą propozycje nazw na nasz adres: [email protected]. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 31 marca.
Do 17 kwietnia nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i zwycięskiej nazwy. Nagrody zostaną wręczone między 23 a 26 kwietnia (dokładną datę podamy później) w Urzędzie Marszałkowskim.
Wiślany prom powstaje w malborskiej firmie „Techno-Marine”. Będzie kosztował 5,9 mln zł.
Wszystkie części aluminiowego kadłuba i zabudowy zostały już zmontowane i pomalowane. Teraz trwa montaż układu napędowego i elementów wyposażenia. Prom będzie gotowy do prób już latem.
Prom dla Solca Kujawskiego może wyprodukować firma Techno Marine z Malborka
To jednostka bocznokołowa. Koła łopatkowe napędzać będą dwa silniki. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 aut osobowych. Na lewej burcie znajdą się miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.
Na dziobie i rufie zamocowane zostaną klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi.
Trwają też przygotowania do budowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy z Solca Kujawskiego i Czarnowa w gm. Zławieś Wielka.
- Wykonawca czeka na komplet pozwoleń i wtedy ruszy z budową. Stanie się tak jeszcze wiosną - zakłada Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
- Przeprawa skomunikuje ważne drogi krajowe o numerach 10 i 80, co ułatwi dojazdy do pracy w firmach ulokowanych na terenie soleckiego parku przemysłowego. Liczymy też, że prom wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa - mówi marszałek Całbecki.
Nie tylko prom w Solcu Kujawskim zbudować trzeba, także drogi do promu
Niewątpliwie tak się stanie, bo miejsce w dolinie Wisły jest ciekawe krajobrazowo, a sama przeprawa przez szeroką rzekę będzie atrakcyjna. Na razie na drugi brzeg można się dostać na pokładzie motorówki obsługiwanej przez soleckich ratowników WOPR.
Przeprawa promowa istniała w tym miejscu od niepamiętnych czasów, aczkolwiek za pomocą zwykłych łodzi. Przystań i osada od strony Czarnowa zwały się Ostromeckiem Przewozem. W samym Czarnowie warto zwiedzić gotycki kościół św. Marcina z początku XIV w. oraz dawną stację kolejową.
Regulamin konkursu dostępny jest
tutaj