Pomysł przeprawy promowej przez Wisłę narodził się w Solcu Kujawskim. Optymiści zakładali, że przeprawa przez Wisłę ruszy już w roku... 2010. Prom - tak zakładano - nie tylko będzie atrakcją turystyczną, ale i skróci drogę i pozwoli, by bliżej do pracy w soleckim przemyśle było pracownikom mieszkającym po drugiej stronie Wisły - tym z Czarnowa i gminy Zławieś Wielka.
Ale prom jeszcze nie pływa. A miał już przecież pływać - takie były założenia - w tym roku, 2019. Ale prom jest. Jego budowy podjęła się stocznia w Tczewie. To jednostka pływająca bocznokołowa z dwoma silnikami, każdy po 89-120 KM. Prom będzie pływał z prędkością 13 km na godz. Pomieści na swym pokładzie 15 aut osobowych lub jeden autobus, 2 busy i 6 aut. Zmieści też 80 pasażerów. Klapy umożliwiające wjazd na pokład i wyjazd - z przodu i z tyłu - będą podnoszone hydraulicznie.
Jednostka mierzy 24 metry, ma 11 metrów szerokości. I już jest. Bo prom opuścił stocznię w Tczewie w sierpniu tego roku. Ma już swe imię - „Flisak”. Z końcem sierpnia prom został zwodowany w Tczewie. - Wykonawca jest na etapie odbiorów technicznych. Musi teraz uzyskać niezbędne pozwolenia, by jednostka została dopuszczona do pływalności. Poza tym ma uzyskać dokument rejestracyjny/klasyfikacyjny promu oraz tzw. Świadectwo Zdolności Żeglugowej. Po uzyskaniu tych dokumentów ustalimy z wykonawcą transport do regionu drogą wodną - mówi Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Ale by prom pływał przez Wisłę - między Solcem Kujawskim i Czarnowem (gmina Zławieś Wielka) po drugiej stronie Wisły - trzeba przygotować drogi. A budowa ich jeszcze nie ruszyła. Budowa infrastruktury drogowej polegać będzie na tym, że od strony Solca Kujawskiego droga wojewódzka nr 249 zostanie wzmocniona na odcinku od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków.
Więcej wiadomości z Solca Kujawskiego i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]
Zaplanowano wykonanie jezdni o szerokości 6 metrów z poboczem, od strony Solca powstanie również chodnik. Na przewężonym przejeździe przez koronę wału, gdzie ulokowane będą urządzenia hydrotechniczne - pojawi się wahadłowa sygnalizacja świetlna. W ramach zadania skorygowana zostanie też geometria skrzyżowań ul. Żeglarskiej z ul. Kościuszki i Bydgoską w Solcu Kujawskim. Przy skrzyżowaniu z drogami krajowymi w Solcu Kujawskim (DK nr 10) oraz Czarnowie (DK nr 80) staną tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na prom.
Najwięcej prac będzie w obrębie istniejących przyczółków. Zostaną one rozbudowane, oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Przy przeprawie powstaną też parkingi dla pojazdów oczekujących na wjazd.
Kiedy ruszy budowa? - W tym tygodniu otrzymaliśmy prawomocną decyzję ZRID, zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - mówi Beata Krzemińka, rzecznik prasowy marszałka województwa. Roboty ruszą lada dzień.
A prom przez Wisłę? W przyszłym roku.
