https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekty robione z głową

Maria Warda
Dzięki funduszom z Unii Europejskiej młodzież z powiatu żnińskiego będzie mogła zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe.

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej młodzież z powiatu żnińskiego będzie mogła zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe.

<!** Image 2 align=none alt="Image 161459" sub="Uczniowie ZSP w Żninie mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, a dzięki znakomitym nauczycielom zdają egzaminy bez problemów / Fot. Maria Warda">- Nasz projekt „Nowa jakość kształcenia zawodowego w powiecie żnińskim” otrzymał wysoką ocenę merytoryczną (103,5 pkt.) i zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej wśród wszystkich wniosków złożonych w Urzędzie Marszałkowskim - cieszy się Jędrzej Małecki, kierownik Wydziału Oświaty żnińskiego starostwa. - Na jego realizację potrzeba prawie 926 tys. złotych, w tym wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” to kwota blisko 787 tys. zł.

Dzięki projektowi we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym, czyli zespołach szkół ponadgimnazjalnych w Żninie, Janowcu Wielkopolskim, Gąsawie, Łabiszynie, Piechcinie, Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie i Zespole Szkół Specjalnych w Żninie, w tym roku szkolnym będzie można prowadzić zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne.

<!** reklama>- Będą one ukierunkowane na rozwój kompetencji uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem systemu ICT, przedsiębiorczości i matematyki - podkreśla Jędrzej Małecki. - Aby podnieść efektywność procesu kształcenia, zostaną zastosowane nowe formy nauczania i oceniania. Planujemy, na przykład, wyjazd do Warszawy na Giełdę Papierów Wartościowych. Ponadto uczniowie, którzy wezmą udział w zajęciach pozalekcyjnych z obsługi kas fiskalnych, księgowości komputerowej, będą tak szkoleni, by bez dodatkowych kursów, mogli ubiegać się w Powiatowym Urzędzie Pracy o dotacje na utworzenie własnej działalności.

- Zajęcia pozalekcyjne, podczas których nasi uczniowie mogą zdobyć dodatkowe kwalifikacje, są bardzo przydatne - zapewnia Leszek Kowalski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie. - Osoby, które zapisują się na zajęcia pozalekcyjne, chętnie w nich uczestniczą. Z programów pisanych przez pracowników starostwa otrzymaliśmy kasy fiskalne i pozostały sprzęt do nauki zawodu handlowca. Poczyniłem starania, aby w naszej szkole były przeprowadzane egzaminy, bo dotychczas nasi uczniowie zdają je poza naszym powiatem, między innymi, w Mogilnie.

Jednak dzięki pozyskanym wcześniej funduszom z Unii Europejskiej szkoła, którą kieruje Leszek Kowalski, wzbogaciła się o najnowocześniejsze obrabiarki numeryczne. Dzięki nim w placówce można było utworzyć Ośrodek Egzaminacyjny w zawodzie obrabiarek skrawających. - Nasi uczniowie są tak wyszkoleni, że zdają egzaminy w stu procentach - mówią z dumą nauczyciele, którzy mają uprawnienia egzaminatorów.

W ramach projektu „Nowa jakość kształcenia zawodowego w powiecie żnińskim” przewidywane są następujące zajęcia pozalekcyjne: „Komputer w księgowości”, „Przedsiębiorczość z doradztwem edukacyjno-zawodowym”, „Interaktywna matematyka”, „Programowanie obrabiarek CNC”, „Tworzenie stron internetowych i komputerowa obróbka grafiki”. W Zespole Szkół Specjalnych planowana jest modernizacja programów nauczania w tym: zajęcia pozaszkolne „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”, przygotowujące do egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz „Bezpieczeństwo żywności z HACCP i GHP”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski