Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt wybrany i co dalej? Niektóre pomysły z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego od lat czekają na realizację

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Przykładem udanego projektu z BBO może być otwarta w 2021 roku wypożyczalnia rowerów cargo.
Przykładem udanego projektu z BBO może być otwarta w 2021 roku wypożyczalnia rowerów cargo. Dariusz Bloch
Choć wpływ Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na rozwój miasta widać na każdym osiedlu, nie oznacza to, że program działa bez zarzutu. Niektóre wybrane projekty od lat czekają na realizację.

W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano już około 440 zadań. W trakcie realizacji jest około 170 – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Z oczywistych względów na razie trudno ocenić stopień realizacji zadań wybranych pod koniec ubiegłego roku. Wiele z zaplanowanych inwestycji jest dopiero w trakcie przygotowania – najpierw wymagają one m.in. opracowania dokumentacji projektowej, uzyskania pozwoleń na budowę, a same roboty przewidziano na ostatni kwartał bieżącego roku lub przyszły. W przygotowaniu jest też wiele z zadań przesuniętych z 2021 roku.

Na liście projektów „w trakcie realizacji” znajdują się jednak dłuższe zaległości, sięgające nawet kilku lat. – Zawsze gdy jest problem z realizacją projektu, wspólnie z wnioskodawcą ograniczamy zakres i prowadzimy postępowanie dalej – przekazuje nam Marta Stachowiak.

Przetarg za przetargiem

Przykładem mogą być Bartodzieje, gdzie mieszkańcy od 2019 roku czekają na podświetlane tablice rozkładów jazdy autobusów przy ul. Curie-Skłodowskiej. Nawet po ograniczeniu pierwotnie zaplanowanych sześciu do trzech, do tej pory w przetargach nie udało się wyłonić wykonawcy, który zrealizowałby zadania w zaplanowanej kwocie (300 000 zł). Ostatnie postępowanie w tej sprawie unieważniono w maju.

W kwietniu nie udało się wyłonić wykonawcy na inne zadanie – również wskazane przez mieszkańców w 2019 r. w BBO – utwardzenie parkingu przy ul. Pestalozziego. Inwestycja nie jest realizowana z tego samego powodu – zbyt wysokie oczekiwania wykonawcy w stosunku do zaplanowanych kosztów.

W 2018 roku mieszkańcy Czyżkówka wybrali budowę miejsc parkingowych w obrębie ulic Chojnicka – Pod Borem – Podniebna. Jaki jest jej status? – Podjęto decyzję o rozwiązaniu umowy na wykonanie prac projektowych z uwagi na brak postępów. Trwa proces rozwiązywania umowy z wykonawcą i rozliczanie wykonanych prac projektowych. Trwa wybór firmy odpowiedzialnej za dokończenie dokumentacji projektowej – czytamy na stronie poświęconej BBO.

– Był jeden przypadek w ostatnich latach na osiedlu Tatrzańskim, gdy w porozumieniu z autorem zrezygnowaliśmy z realizacji projektu. Wtedy oczywiście pieniądze wracają do puli osiedla w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, zgodnie z zasadą, że każda złotówka zaplanowana na BBO zostaje w BBO – wyjaśnia rzecznika prezydenta Bydgoszczy.

Blisko cztery lata trwa przygotowanie do realizacji 300 m ścieżki nad Kanałem Bydgoskim, utwardzenia nawierzchni ul. Kotowicza za pomocą kostki brukowej, nasadzenia roślinności przy estakadzie przy ul. Lewińskiego, modernizacji sceny widowiskowej przy MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego, przebudowy chodnika na ul. Mazowieckiej, a rok krócej zagospodarowanie skweru przy ul. Błądzimskiej na os. Piaski, alejki i skweru w centrum Jachcic czy rewitalizacja pasa zieleni w ciągu ul. 11 Listopada.

Na opóźnienia narzekają także mieszkańcy Kapuścisk. W lipcu ogłoszono przetarg na zakup 4 sztuk bramek zamgławiających (zadanie sprzed 2 lat) – miasto zadeklarowało, że pojawią się na osiedlu jeszcze w te wakacje. W sierpniu otwarto oferty w kolejnym przetargu na zaplanowaną na 2020 rok budowę miejsc parkingowych na ul. Szarych Szeregów 13 – chętny jest jeden, ale oczekuje za wykonanie zadania blisko 450 tys. zł, a nie 300 tys. Mieszkańcy czekają także na przeniesienie skateparku z Szarych Szeregów na boisko przy V LO i realizację parku kieszonkowego – zadania z poprzedniego roku.

W przypadku projektów, w których problemem są zbyt wysokie oczekiwania wykonawców, organizacja kolejnych przetargów może mijać się z celem – cena w nich z roku na rok jest coraz wyższa. Zgłoszone w tym roku pomysły do 15 października podlegają weryfikacji obywatelskiej. Zespół ds. weryfikacji projektów oceni je do 10 listopada, a głosowanie mieszkańców odbędzie się od 15 listopada do 15 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera