Jak podaje portal money.pl Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowują rozporządzenie w sprawie kontroli szczepień wśród cudzoziemców. Rozporządzenie ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców. Głównym celem rozporządzenia ma być obowiązek wykazania przez cudzoziemców, że są zaszczepieni.

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, na antenie radia RMF FM, mówił, że w rozporządzeniu może znaleźć się zapis, stanowiący że przedsiębiorca, który przyjmuje obcokrajowca do pracy, musi zadbać o stan jego zdrowia. Ten zapis nakładałby na pracodawców jasne obowiązki, ponieważ do tej pory w Polskim porządku prawnym nie było procedur dotyczących sprawdzania szczepień pracowników przybywających z zagranicy.

Kodek Pracy 2019. Jakie przyniesie zmiany? [nowe przepisy]

Pinkas odniósł się również do kolejnych przypadków zachorowań na odrę:

Problem jest, natomiast z tym problemem możemy sobie poradzić. O epidemii możemy mówić, kiedy nie radzimy sobie z problemem i rzeczywiście przerasta to nasze oczekiwania – powiedział Jarosław Pinkas na antenie RMF FM.

Główny Inspektor Sanitarny skomentował również projekt Stop NOP, który rozpatrywany jest w Sejmie i zakłada, że szczepienia mają być dobrowolne. Podkreślił, że projekt jest niebezpieczny dla Narodu, a szczepienia jak najbardziej powinny być obowiązkowe.

Rząd podniesie emeryturę. Co zrobić, żeby dostać więcej? [wnioski]Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?