Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na wiosnę 2022. Te dwa miesiące mogą być cieplejsze niż zwykle

Michał Sierek
Michał Sierek
Długoterminowa prognoza pogody na marzec, kwiecień i maj 2022 - co mówią modele opracowane przez IMGW?
Długoterminowa prognoza pogody na marzec, kwiecień i maj 2022 - co mówią modele opracowane przez IMGW? Anna Kaczmarz/archiwum Polska Press
W poniższym artykule prezentujemy długoterminową prognozę pogody na wiosnę 2022 (marzec, kwiecień i maj) przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Naukowcy z IMGW skupili się w niej na dwóch aspektach - temperaturze oraz opadach. Jak mogą wyglądać te trzy miesiące w poszczególnych miastach/regionach Polski? Sprawdź na udostępnionych przez IMGW mapach.

Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

od 16 lat

Na początek jedna bardzo ważna informacja. Z prognozy długoterminowej tworzonej z tak długim wyprzedzeniem nie dowiesz się, czy w czasie Wielkanocy będzie ciepło, albo czy majówka 2022 będzie deszczowa. Jeśli ktoś prezentuje Ci prognozę pogody z miesięcznym (lub dłuższym) wyprzedzeniem, w której w sposób dokładny opisuje zjawiska meteorologiczne (będzie padać/nie będzie padać, itp.), to powinieneś podejść do niej sceptycznie.

W poniższym artykule znajdziesz długoterminową prognozę pogody autorstwa IMGW, która mówi o trendach, jakich możemy spodziewać się, jeśli chodzi o opady/temperaturę w marcu, kwietniu i maju 2022 roku w poszczególnych rejonach Polski.

Długoterminowa prognoza pogody - marzec 2022

Marzec 2022
Marzec 2022 IMGW

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej - informuje IMGW.

  • Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla marca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.4°C.

Prognoza pogody na kwiecień 2022

Kwiecień 2022
Kwiecień 2022 IMGW

Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy i północnym wschodzie możliwa suma opadów w normie - prognozuje IMGW.

  • Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C.

Długoterminowa prognoza pogody na maj 2022

Maj 2022
Maj 2022 IMGW

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. W centrum i na północnym zachodzie możliwa suma powyżej normy - informuje IMGW.

  • Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla maja jest zbliżona do poprzedniej normy z lat 1981-2010.

Więcej o tej prognozie przeczytasz na stronie IMGW.

Meteorologiczne pory roku

Warto wiedzieć: Meteorologiczne pory roku zostały ustalone dla potrzeb meteorologów i klimatologów do obliczania średnich statystycznych, aby zawsze porównywać ten sam okres. Ponieważ pory astronomiczne i termiczne mają „ruchome” daty, nie nadają się do tego. W różnych krajach, regionach i instytucjach pory meteorologiczne mogą mieć ustalone różne przedziały czasowe. Dla półkuli północnej najczęściej przyjmuje się:

  • Wiosna: 1 marca do 31 maja
  • Lato: 1 czerwca do 31 sierpnia
  • Jesień: 1 września do 30 listopada
  • Zima: 1 grudnia do 28 lutego

POLECAMY

4 lutego 2022 rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Sportowa rywalizacja odbędzie się w 15 dyscyplinach (109 konkurencji) i potrwa do 20 lutego. Udział w igrzyskach zapowiedziało około 90 państw. Wśród zawodniczek, które wystąpią przed publicznością nie brakuje tych, które słyną z nieprzeciętnej urody. Zapraszamy do obejrzenia galerii ▶▶

Najpiękniejsze sportsmenki podczas Zimowych Igrzysk Olimpijs...

Długoterminowa prognoza pogody od IMGW - jak czytać wyniki

IMGW zaznacza, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - informuje IMGW.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C - informuje IMGW.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

(źródło: IMGW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo