Proces księgowych ze Żnina znów się nie rozpoczął

Proces księgowych ze Żnina znów się nie rozpoczął

WM

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Na sali rozpraw pojawiła się tylko jedna oskarżona.
1/3
przejdź do galerii

Na sali rozpraw pojawiła się tylko jedna oskarżona. ©W. Mąka

Dziś (3.12.2018) już drugi raz z rzędu nie rozpoczął się proces dwóch księgowych ze szpitala w Żninie oskarżonych o wyłudzenie ponad 7 mln złotych z placówki. Jedna z oskarżonych nie stawiła się przed bydgoskim Sądem Okręgowym.
Na dziś zaplanowano drugie podejście do procesu Elżbiety G. i Renaty G., byłych pracownic księgowości żnińskiego szpitala. Proces jednak nie ruszył, bo Renata G. drugi raz z rzędu przedstawiła zwolnienie lekarskie, a zgodnie z postanowieniem sądu - proces ruszy dopiero wtedy, kiedy obie, odpowiadające z wolnej stopy oskarżone, pojawią się na sali rozpraw.

- Sąd postanowi zwolnić z tajemnicy lekarskiej kierownika przychodni, która wystawiła zwolnienie - postanowił sędzia Tomasz Pietrzak. - Sąd nie wyklucza, że dolegliwości z kręgosłupem, na które może cierpieć każde z nas, wymaga leżenia w łóżku. Ja też mam z tym kłopoty, ale jestem.

Na sali nie pojawili się także dwaj z trzech obrońców. Sąd zażąda od nich usprawiedliwienia. Jeżeli nie, sędzia Tomasz Pietrzak zapowiedział ukaranie ich karami porządkowymi po 10 tysięcy złotych.

W bydgoskim sądzie pojawiła się także spora grupa pracowników okradzionego szpitala. Przed budynkiem sądu rozstawili transparenty. Komentowali tez nieobecność oskarżonej: - Do sądu przyjść nie może, ale samochodem jako kierowca ten bolący kręgosłup jej nie przeszkadza jeździć...

Przypomnijmy - jak ustalili śledczy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, obie kobiety okradły żnińską lecznicę na ponad 7 milionów złotych. Na podstawie zebranych dowodów, a także opinii biegłego w zakresu rachunkowości i finansów, postawiono im zarzut doprowadzenia jednostki do niekorzystnego rozporządzania mieniem.

Mechanizm ich działalności polegał na cyklicznym wprowadzaniu w błąd swoich przełożonych co do rzeczywistych adresatów przelewów bankowych. Finalnie środki, które miały być przelane do kontrahentów, trafiały na prywatne rachunki Renaty G. i Elżbiety G.

Proceder okradania lecznicy trwał jedenaście lat, od 2006 roku. Prok. Bożena Siekierska-Moskal z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy przypomina: - Miało dojść do ugody, ponieważ z punktu widzenia szpitala najlepszym wyjściem było oddanie jak największej kwoty wyprowadzonych pieniędzy. Obie oskarżone jednak nie podjęły żadnych działań w tym kierunku, dlatego rusza proces. Zagrożenie w tym wypadku jest spore, bo do 12 lat więzienia.

Kolejna próbę rozpoczęcia procesu zaplanowano na 14 grudnia.


Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo