Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty [arkusze, odpowiedzi]

Małgorzata Pieczyńska
W Szkole Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy do próbnego egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 71 uczniów.
W Szkole Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy do próbnego egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 71 uczniów. Tomasz Czachorowski
Opowiadanie o spotkaniu dwóch bohaterów, które zmieniło losy jednego z nich, albo rozprawka o chodzeniu z głową w chmurach, będącym nieodłączną cechą młodości - to tematy wypracowań, jakie mieli do wyboru na próbnym egzaminie ósmoklasisty uczniowie ostatnich klas podstawówki.

Choć szkoły nie miały obowiązku przeprowadzenia tego egzaminu, przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, to większość bydgoskich podstawówek zdecydowała się go zorganizować.

W SP nr 58 zdawało go 71 ósmoklasistów. - Po pierwsze, chcieliśmy przećwiczyć wszystkie procedury, które obowiązywać będą na tym właściwym już kwietniowym egzaminie ósmoklasisty - mówi Ewa Żmijewska, dyrektorka SP nr 58 w Bydgoszczy. - Po drugie, chcieliśmy, aby uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i wiedzieli nad czym jeszcze należy popracować. Rodzicom z kolei ta przymiarka do egzaminu miała też podpowiedzieć, jak jeszcze można pomóc dzieciom, by w kwietniu wypadły jak najlepiej.

We wtorek w pierwszym dniu uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. W SP nr 58 ósmoklasiści ocenili testy jako średnio trudne. - Myślałam, że będzie gorzej - przyznała nam Martyna Jendruszewska z klasy VIII B. - Trochę się obawiałam, że może być coś z lektur obowiązkowych, których jeszcze nie przerobiliśmy. I było Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.

Na rozwiązanie 20 zadań (w tym 11 otwartych i 9 zamkniętych) uczniowie mieli 120 minut.

Próbny egzamin ósmoklasisty - język polski. Prezentujemy odpowiedzi z dzisiejszego próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Sprawdź odpowiedzi na kolejnych slajdach --->

Próbny egzamin ósmoklasisty - język polski [ODPOWIEDZI]

W SP nr 32 w Bydgoszczy uczniowie raczej byli zadowoleni. - Najtrudniejsze było argumentowanie wypowiedzi - mówi Janek Chamier-Gliszczyński z klasy VIII D. - Wiele zadań opierało się właśnie na tezie i argumentacji. Za to mało było tych z gramatyki. Na pewno ważna była znajomość lektur obowiązkowych i już wiem, że niektóre z nich muszę sobie odświeżyć.
W środę (19 grudnia) ósmoklasiści rozwiązywać będą testy z matematyki (100 min.), a w czwartek zmierzą się z językiem obcym nowożytnym (90 min.)

Pierwszy w historii egzamin na zakończenie klasy VIII odbędzie się 15-17 kwietnia 2019 r.

Tematy wypracowań

Temat 1: Napisz opowiadanie o spotkaniu jednego z bohaterów lektury obowiązkowej z bohaterem innego utworu literackiego. Spotkanie to będzie początkiem wspólnej przygody, która zmieni losy jednego z nich. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Temat 2: Chodzenie z głową w chmurach to nieodłączna cecha młodości. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy okres młodości wybranego bohatera lektury obowiązkowej oraz bohatera innego utworu literackiego to był tylko czas marzeń i beztroski. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!