Choć szkoły nie miały obowiązku przeprowadzenia tego egzaminu, przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, to większość bydgoskich podstawówek zdecydowała się go zorganizować.
W SP nr 58 zdawało go 71 ósmoklasistów. - Po pierwsze, chcieliśmy przećwiczyć wszystkie procedury, które obowiązywać będą na tym właściwym już kwietniowym egzaminie ósmoklasisty - mówi Ewa Żmijewska, dyrektorka SP nr 58 w Bydgoszczy. - Po drugie, chcieliśmy, aby uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i wiedzieli nad czym jeszcze należy popracować. Rodzicom z kolei ta przymiarka do egzaminu miała też podpowiedzieć, jak jeszcze można pomóc dzieciom, by w kwietniu wypadły jak najlepiej.
We wtorek w pierwszym dniu uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. W SP nr 58 ósmoklasiści ocenili testy jako średnio trudne. - Myślałam, że będzie gorzej - przyznała nam Martyna Jendruszewska z klasy VIII B. - Trochę się obawiałam, że może być coś z lektur obowiązkowych, których jeszcze nie przerobiliśmy. I było Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.
Na rozwiązanie 20 zadań (w tym 11 otwartych i 9 zamkniętych) uczniowie mieli 120 minut.
Próbny egzamin ósmoklasisty - język polski [ODPOWIEDZI]
W SP nr 32 w Bydgoszczy uczniowie raczej byli zadowoleni. - Najtrudniejsze było argumentowanie wypowiedzi - mówi Janek Chamier-Gliszczyński z klasy VIII D. - Wiele zadań opierało się właśnie na tezie i argumentacji. Za to mało było tych z gramatyki. Na pewno ważna była znajomość lektur obowiązkowych i już wiem, że niektóre z nich muszę sobie odświeżyć.
W środę (19 grudnia) ósmoklasiści rozwiązywać będą testy z matematyki (100 min.), a w czwartek zmierzą się z językiem obcym nowożytnym (90 min.)
Pierwszy w historii egzamin na zakończenie klasy VIII odbędzie się 15-17 kwietnia 2019 r.
Tematy wypracowań
Temat 1: Napisz opowiadanie o spotkaniu jednego z bohaterów lektury obowiązkowej z bohaterem innego utworu literackiego. Spotkanie to będzie początkiem wspólnej przygody, która zmieni losy jednego z nich. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.
Temat 2: Chodzenie z głową w chmurach to nieodłączna cecha młodości. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy okres młodości wybranego bohatera lektury obowiązkowej oraz bohatera innego utworu literackiego to był tylko czas marzeń i beztroski. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?