Nadążanie za zmieniającą się modą na stosowanie środków psychoaktywnych, to - zdaniem specjalistów - podstawa, by walka z tym niebezpiecznym zjawiskiem była skuteczna.
<!** Image 2 align=none alt="Image 181778" sub="Ponad osiemdziesiąt osób zajmujących się problemem uzależnień wzięło udział w konferencji w Świeciu / fot. Marek Wojciekiewicz">Ponad osiemdziesięciu specjalistów z dziedziny zapobiegania narkomani dyskutowało podczas konferencji zorganizowanej przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu.
Zajmujący się tym w codziennej pracy pedagodzy, lekarze, policjanci dyskutowali o współczesnym obliczu tego problemu. Głównym koordynatorem spotkania był Robert Rejniak, ekspert z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomani funkcjonującego przy Ministerstwie Zdrowia.
Jednym z tematów, który zdominował spotkanie, był coraz częściej obecny w mediach i podczas dyskusji politycznych, postulat legalizacji marihuany. <!** reklama>
- Trzeba jasno powiedzieć, legalizacja marihuany to kiepski pomysł - mówi Robert Rejniak. - Opowiadanie o bardzo niskiej szkodliwości tej używki jest objawem nieznajomości rzeczy. Palenie coraz bardziej, niestety, popularnej „trawki”, prowadzi do wielu chorób psychicznych, takich jak depresja, mania prześladowcza, czy nawet schizofrenia. Trzeba w tym miejscu też przypomnieć oczywistą prawidłowość, że dla wielu uzależnionych, marihuana była wstępem do twardych narkotyków. Już chociażby ten fakt, wystarczy, by legalizacji tej używki się przeciwstawiać.
Innym tematem omawianym na tym spotkaniu, było zjawisko coraz bardziej obniżającej się granicy wiekowej osób popadających w uzależnienie. Na rynku pojawiły się specyfiki, które według producentów poprawiają zdolność do nauki lub powodują bardzo szybką utratę masy ciała. To kolejny przykład, jak szybko potrafi ewoluować rynek substancji niebezpiecznych dla zdrowia. W tym przypadku, podobnie jak było z dopalaczami, musi upłynąć sporo czasu, by te substancje zniknęły z rynku.
- Takie konferencje jak ta, służą, między innymi, temu, by na tego typu zjawiska reagować jak najwcześniej - mówi Klaudia Subkowska, specjalistka od profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, organizatorka konferencji.
- Gorąca, wielogodzinna dyskusja o pojawiających się nowych obliczach problemu uzależnień, to najlepszy dowód, jak takie spotkania są ważne - zauważa Klaudia Subkowska.