Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próba przed trudnym egzaminem

Renata Napierkowska
Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych poznali już przedsmak tego, co czeka ich za kilka miesięcy. Wyniki próbnych matur będą znane za kilka tygodni.

Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych poznali już przedsmak tego, co czeka ich za kilka miesięcy. Wyniki próbnych matur będą znane za kilka tygodni.

<!** Image 2 align=right alt="Image 38231" sub="Dla uczniów próbna matura na pozór niczym nie różni się o tej na serio. Jednak, jak zgodnie przyznają nasi młodzi rozmówcy, którzy pierwszy ważny egzamin w życiu mają już za sobą, towarzyszy jej mniejszy stres">Starsi stażem nauczyciele mówią, że poziom obecnych matur jest niski i niewielu obecnych nastolatków przebrnęłoby przez taki egzamin dojrzałości, jaki zdawano jeszcze kilka lat temu. Jednak łatwa czy trudna matura, to zawsze jest ona ogromnym przeżyciem dla uczniów.

Języki na początek

Przez ostatnie trzy dni młodzież z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych zdawała próbne egzaminy dojrzałości. W środę wszyscy obowiązkowo przystąpili do pisemnej matury z języka polskiego, w czwartek był język obcy, a wczoraj sprawdzian z wybranego przedmiotu obowiązkowego.

- Jeśli chodzi o języki, to na 194 zdających, aż 183 wybrało angielski, w tym 53 uczniów zdecydowało się na poziom rozszerzony. Spośród przedmiotów obowiązkowych w mojej szkole na pierwszym miejscu jest matematyka, a dalej biologia, geografia i historia, jednak to jeszcze może się zmienić – informuje Jarosław Obiała, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu.

Uczniowie mają czas do podjęcia decyzji, z jakich przedmiotów będą zdawać maturę do 20 grudnia. Oprócz obowiązkowych, mogą jeszcze przystąpić do egzaminów z trzech przedmiotów dodatkowych.

Łatwiej się dostać

- Zwykle przy wyborze młodzież kieruje się tym, jakie przedmioty obowiązują na wybranym przez nich kierunku studiów, bo wtedy łatwiej się dostać – twierdzi szef „Konopy”.

<!** reklama left>Próbne matury przebiegły w inowrocławskich placówkach spokojnie. Większość uczniów twierdzi, że tematy były łatwe, jednak próbnym egzaminom zawsze towarzyszy mniejszy stres, niż na maturze.

- Licealiści, jako przedmiot obowiązkowy wybierali przeważnie nauki przyrodnicze lub przedmioty humanistyczne. Uczniowie techników decydowali się na nauki ścisłe. Najwięcej osób wybrało w tym roku geografię, a dalej biologię, historię, matematykę, chemię, fizykę i wiedzę o społeczeństwie. Jeśli jednak ktoś napisał słabo pracę, to zwykle zmienia przedmiot na inny – mówi Grażyna Kadłubowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II w Mątwach.

Efekty swojej dotychczasowej pracy uczniowie wszystkich inowrocławskich szkół średnich poznają w pierwszej połowie grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!