https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Wojciechowski otworzył stadion miejski [kalendarium bydgoskie]

Krzysztof Błażejewski
Tomasz Czachorowski/Archiwum
Co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 3 sierpnia przed laty?

3 sierpnia 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk opuścił Bydgoszcz po kolejnym, kilkudniowym pobycie wspólnie z żoną Elżbietą i arcybiskupem gnieźnieńskim Janem Gruszczyńskim. Z miasta udał się do Nowego n. Wisłą.

3 sierpnia 1736 roku wojska saskie opuściły Bydgoszcz, w której przebywały wspólnie z wojskami rosyjskimi od lata poprzedniego roku.

3 sierpnia 1824 roku odbyło się pierwsze przedstawienie w nowo wybudowanym teatrze na miejscu zburzonego klasztoru karmelitów.

3 sierpnia 1895 roku w Bydgoszczy rozpoczął się zlot delegatów „Sokoła” z całego zaboru pruskiego. Dzień później po poświęceniu sztandaru oddział liczący 200 członków w mundurach przemaszerował przez miasto, udając się do strzelnicy przy ul. Toruńskiej na zawody strzeleckie.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

3 sierpnia 1924 roku na regaty o mistrzostwo Polski do Brdyujścia przybył prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Tego samego dnia w towarzystwie wojewody poznańskiego Adolfa Bnińskiego Wojciechowski otworzył stadion Miejski przy ul. Sportowej, znajdujący się dopiero w budowie (istniało boisko piłkarskie oraz wąska żużlowa bieżnia). Do 1929 roku stadion został dostosowany do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych.

3 sierpnia 1938 roku
w sporządzonym przez siebie testamencie na rok przed śmiercią znany polski pisarz historyczny Wacław Gąsiorowski, choć nigdy w Bydgoszczy nie był, zapisał swoją bibliotekę i zbiór dokumentów w spadku bydgoskiej bibliotece miejskiej.

3 sierpnia 1955 roku w Bydgoszczy przy IV śluzie zakończył się propagandowy, kilkusetosobowy spływ kajakowy Wisłą z Warszawy do Bydgoszczy dla uczczenia V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Na zakończenie odbył się więc pokoju, zabawa taneczna na powietrzu oraz pokaz ogni sztucznych.

OBEJRZYJ WIDEO: Express Bydgoski w kapsule czasu na wieży budynku UTP w Bydgoszczy

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cezar
witaj mordo zdradziecka,nowe powitanie mile serca takim jak ty,czerwony tzn,kto??? zacznij od mamusi i tatusia i zwracaj za byt w tamtym systemie-wypaczonego socjalizmu-,potem cos tam mozesz nabazgrolic
G
Gość
Elegancki fryzjer na błyszczącej niklem 250-ce BMW Śmigiel, Przybyłko z Partyzanta, dryblas pałąkowaty Karaszewski, czy też jednooki narwaniec Śrubkowski, no i młodziutki 18 latek Bolek Bonin syn rzeźnika z ul Dworcowej 34. Oj były to emocje na Sportowej 2 !... póki to Bolek nie zeszmacił się na cienkiego kpt UB.
W UBe jak i Gestapo, dowartościowały się prymitywy rzeźników i męczybułów.
G
Gość
szwaby tam gardła zrywali sowim heili-heio-heila... zaś kremlowska Gwardia do dzisiaj furt kręci ino w lewo żużlem. POgonimy w wyborach samorządowych Rafała Bruskiego z czerwonym Romanem Jasiekieiczem i będzie wreszcie znowu - Stadion Miejski !
w
witek
Tak to kiedys byl najlepszy stadion zuzlowy na swiecie :)
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski