Podczas konferencji prasowej dotyczącej przyszłego przewodnictwa Francji w Radzie Unii Europejskiej prezydent Emmanuel Macron zapytany został o wstrzymanie przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Polityk odpowiedział, że „chodzi o kryterium niezależności sądownictwa”, czyli między innymi sprawa ciągłego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej.
- Sądzę, że ta sprawa (...) może zostać rozwiązana za kilka miesięcy - ocenił Macron. - Może zostać rozwiązana w najbliższych tygodniach, miesiącach – dodał.
Prezydent Francji stwierdził, że należy pohamować się od nadmiernego optymizmu, ale dzięki spotkaniom unijnych przywódców z polskimi władzami doszło do pewnego postępu. - W wyniku spotkań kanclerz Niemiec, moich, przewodniczącej KE i szefa Rady Europejskiej Michela został zrobiony postęp wraz ze zobowiązaniem się Polski do likwidacji Izby Dyscyplinarnej i przywrócenia sędziów – mówił.
Priorytety prezydencji
Sama konferencja dotyczyła przede wszystkim priorytetów podczas francuskiej prezydencji zaczynającej się 1 stycznia 2022 roku.
Prezydent Francji powiedział, że kryzys migracyjny na UE z Bialorusią podkreślił potrzebę wzmocnienia przez Europę jej zdolności do kontrolowania ruchu granicznego do i z UE. - Suwerenna Europa jest dla mnie przede wszystkim Europą zdolną do kontrolowania swoich granic – mówił Macron.
Polityk podkreślał, że należy stworzyć unijny mechanizm reagowania kryzysowego, „który państwo członkowskie może uruchomić, gdy zewnętrzne granice są zagrożone ”
Zapowiedział także swoje rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a także spotkanie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. W obu kluczowym tematem będzie kryzys na granicy ukraińsko-rosyjskiej.
Emmanuel Macron zwrócił uwagę na konieczność uporania się z kryzysem gospodarczym. Celem jest zbudowanie nowego „europejskiego modelu wzrostu gospodarczego” opartego na produkcji, innowacji i własnym modelu socjalnym.
