Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej

W czwartek prezydent Rafał Bruski zwołał konferencję prasową przed Szkołą Podstawową nr 22 przy ulicy Hutniczej. Trwa tam właśnie remont - ocieplanie i przebudowa budynku. Prace są na półmetku.
To Cię może też zainteresować
- Wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa - informuje bydgoski ratusz. - Docieplony zostanie również stropodach. W czasie wakacji przebudowano pomieszczenia sanitarne oraz szatnie przy sali gimnastycznej. W zakres zadania wchodzi też szpachlowanie i malowanie wszystkich ścian wewnętrznych oraz modernizacja wentylacji. Na dachu montowana będzie instalacja fotowoltaiczna.
Celem remontu jest dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej. Inwestycja to koszt 10,5 mln zł. W trakcie przebudowy są również sąsiadujące drogi. Ulica Hutnicza docelowo zyska nowe połączenie z ul. Nowotoruńską. Główną korzyścią jest, że tiry nie będą kursowały przed szkołą. Przebudowana zostanie też pobliska pętla autobusowa.
Na konferencji poinformowano również o pracach w przedszkolu przy ulicy Żółwińskiej, gdzie - jak informuje ratusz - została zrealizowana już większość prac.
Propozycja nowego funduszu
Na spotkaniu przed SP nr 22 obecny był prezydent Bruski, zastępca prezydenta Michał Sztybel, Leszek Mroczyński, przedstawiciel firmy Ebud i Dorota Stolarska, dyrektor szkoły. Przy tej okazji prezydent poinformował o skierowaniu do kancelarii premiera propozycji utworzenia nowego źródła finansowania podobnych (jak w SP 22) inwestycji.
- W latach 2013-2021 bezpośrednio do budżetu państwa wpłynęły 52 miliardy złotych z tytułu opłat za nadmierną emisją dwutlenku węgla – podkreślał Rafał Bruski. - Zgodnie z unijnym prawem połowa tej kwoty powinna trafić na inwestycje w środowisko, których celem jest poprawa stanu powietrza. By zagwarantować transparentny podział tych środków i osiągnąć dobry efekt środowiskowy jak i ekonomiczny zwróciłem się do premiera z propozycją utworzenia dedykowanego funduszu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.
W ostatnich latach w Bydgoszczy poddano kompleksowej termomodernizacji 30 budynków. Miasto oszczędziło w nich 60 procent energii.
- Utworzenie takiego funduszu jest jeszcze bardziej uzasadnione w kontekście braku pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i opóźnień w pozyskiwaniu funduszy unijnych na lata 2021-27 - mówił Bruski.
Miliardy, o których mówił prezydent, pochodzą ze sprzedaży przez Polskę 2 proc. unijnej nadwyżki emisji gazów. Duża część pieniędzy (40 proc., czyli około 100 mld zł do 2030 roku) z tego źródła ma trafić do projektowanego Funduszu Transformacji Energetyki. FTE ma wspierać, m.in. "rozbudowę systemów publicznych sieci ciepłowniczych lub chłodniczych oraz infrastruktury związanej z dostarczaniem ciepła lub chłodu systemowego oraz rozwoju systemów monitorowania i zarządzania publicznymi sieciami ciepłowniczymi lub chłodniczymi", jak czytamy w projekcie utworzenia Funduszu.