Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski złożyli w czwartek wizytę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
Krajowa Sieć Onkologiczna
Po wideokonferencji z Krajową Radą do spraw Onkologii, szef rządu zaznaczył, że rak to choroba, która zabiera co roku ponad 100 tys. Polaków. - Wraz z wieloma specjalistami wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologicznej – mówił premier.
Sprecyzował, że Krajowa Sieć Onkologiczna „ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach”. - Zaczynając od profilaktyki, która jest absolutnie kluczowa, poprzez diagnostykę, proces terapii, aż po rehabilitację – wymieniał. - W ciągu ostatni 5-6 lat niemal podwoiliśmy wydatki na onkologię. Nie będziemy szczędzić środków na ten cel, bo to priorytet. Cieszę się, że w bardzo wielu obszarach walki z rakiem mamy najwyższej jakości sprzęt – dodał.
Morawiecki wskazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna pozwala „wymieniać się doświadczeniami, dbać o jakość procesów, monitoring jakości, aby w sposób maksymalnie profesjonalny podejść do całego procesu”. - Niezależnie od stanu epidemii, cała służba zdrowia będzie dalej stale podlegała zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, a także jeszcze większe wykorzystanie procedur cyfrowych – mówił. - Wydatki na onkologię to jedno, najlepsze praktyki to drugie. Ale patrzenie na leczenie z perspektywy pacjenta jest najważniejszą klamrą spinającą wszystkie zmiany. Te zmiany są dla pacjentów – przekonywał.
Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w 2018 roku powstał pomysł Krajowej Sieci Onkologicznej. - Do tamtej pory rozwój onkologii był prowadzony przez poszczególne ośrodki, w których specjaliści podejmowali wysiłek indywidualny, aby wspomagać pacjentów – wyjaśniał.
Niedzielski: Wysiłek liderów świata onkologii uspójniony poprzez Krajową Sieć Onkologiczną
Adam Niedzielski mówił, że „teraz wysiłek liderów świata onkologii będzie uspójniony poprzez Krajową Sieć Onkologiczną”. - To przede wszystkim możliwość wymiany danych, konsultacji i standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia – mówił. - Każdy pacjent będzie konsultowany nie tylko przez jeden ośrodek - pojawia się ośrodek referencyjny w każdym województwie. Decyzja na temat leczenia nie będzie odnosiła się tylko do możliwości lokalnego ośrodka, ale do celu zdrowotnego – dodał.
Wskazał również, że każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez proces diagnostyki, konsylium, proces terapeutyczny i rehabilitację ponowotworową, która będzie integralnym elementem leczenia. - Pacjent onkologiczny nie będzie czuł się zagubiony w systemie. Ważnym elementem będzie dedykowana infolinia, za pomocą której pacjenci będą mogli umawiać się na wizyty – mówił.
Do końca marca projekt nowej ustawy
- Podjęliśmy decyzję, żeby pilotaż przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca przygotujemy projekt ustawy, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., tak aby ośrodki mogły odpowiednio się przygotować – przekazał szef resortu zdrowia.
Niedzielski dodał, że chcąc wesprzeć ośrodki onkologiczne rząd zdecydował się na „formułę 3 proc. plus 3 proc.” - Gdzie 3 proc. środków jest doliczane dla każdego ośrodka, a kolejne 3 proc. dla ośrodków z kompleksowym zakresem usług – tłumaczył minister.
