Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier kroi nam porozumienie

m
W kwietniu możemy się spodziewać ogłoszenia deklaracji rządu, związków zawodowych i pracodawców, dotyczącej paktu społecznego „Gospodarka-Praca-Rodzina-Dialog”.

W kwietniu możemy się spodziewać ogłoszenia deklaracji rządu, związków zawodowych i pracodawców, dotyczącej paktu społecznego „Gospodarka-Praca-Rodzina-Dialog”.

- Mamy nadzieję, że z taką deklaracją będzie można przystąpić do dalszych prac nad koncepcją porozumienia społecznego - powiedział premier Jarosław Kaczyński na wczorajszej konferencji prasowej.

<!** reklama left>Szef rządu dodał, że uzgodniony został plan rokowań społecznych na najbliższe miesiące. Jak podkreślił, daje to szansę, „aby porozumienie społeczne w najważniejszych kwestiach zostało zawarte”.

Premier odniósł się także do przyszłości tzw. komisji bankowej Zawiszy.

- Po dostosowaniu sejmowej uchwały, powołującej komisję śledczą ds. banków i nadzoru bankowego, do wyroku Trybunału Konstytucyjnego komisja „powinna podjąć pracę” - powiedział.

Bankowość jest sferą, w której jest wiele spraw do wyjaśnienia - mówił szef rządu na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. - Nie komentując orzeczenia trybunału, pomijając Bank Narodowy, na pewno wiele spraw wyjaśnić trzeba - dodał Jarosław Kaczyński.

Jak mówił, ideałem jest obywatel dobrze poinformowany, a nie obywatel wprowadzany w błąd.

Zaznaczył, że PiS chce, aby „obywatele wiedzieli jak jest naprawdę”. - Nawet wtedy kiedy dla pewnych środowisk jest to skrajnie niewygodne, albo nawet zagraża różnego rodzaju przedsięwzięciom - dodał.

- Prawa tych, którzy wprowadzają w błąd, z naszego punktu widzenia nie są żadnymi prawami obywatelskimi. Nie ma w Polsce prawa do oszukiwania obywateli, a niektórzy się takich praw domagają, przeciwstawiając się temu wszystkiemu, co by prowadziło do tego, żeby obywatel miał dobra wiedzę o rzeczywistości, wiedział jak to jest naprawdę - powiedział premier.

Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich uznała w środę, że nowelizacja uchwały powołująca bankową komisję śledczą nie jest sprzeczna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że poprzednia uchwała jest sprzeczna z konstytucją.

O przesłanie nowelizacji uchwały do komisji wnioskowała PO, argumentując, że - zgodnie z zamówionymi przez Sejm ekspertyzami - w tekście tym nadal znajdują się zapisy, które są niezgodne z konstytucją.

Komisja śledcza powołana w marcu ub. r. miała zbadać „rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 roku.” Po wyroku TK, który orzekł, że uchwała o powołaniu komisji jest niezgodna z konstytucją, konieczna stała się zmiana treści uchwały. Trybunał orzekł wówczas, że m.in. nieprecyzyjne określenie zakresu działalności komisji jest niezgodne z konstytucją.

Zgodnie, z projektem nowelizacji uchwały zaproponowanym przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, nowa komisja śledcza miałaby m.in. badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera, oraz ministrów finansów, skarbu i przekształceń własnościowych w procesie przekształceń sektora bankowego.(m)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!