Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Precyzyjnie „dotkną” guza

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Od dwóch tygodni w szpitalu Biziela wykonywane są operacje usunięcia guza nerki z zastosowaniem nowoczesnej aparatury
Od dwóch tygodni w szpitalu Biziela wykonywane są operacje usunięcia guza nerki z zastosowaniem nowoczesnej aparatury Nadesłane
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy wzbogacił się o nowoczesny sprzęt do wykonywania zabiegów usuwania guza nerki z wykorzystaniem nawigacji śródoperacyjnej.

[break]
Laparoskopowa śródoperacyjna nawigacja ultrasonograficzna to przyszłość współczesnej chirurgii, a Oddział Urologii Laparoskopowej Ogólnej i Onkologicznej szpitala Biziela specjalizuje się właśnie w operacjach laparoskopowych.

- Dzięki nawigacji śródoperacyjnej możemy zajrzeć do wnętrza nerki i dosłownie „dotknąć” guza. Nowoczesna aparatura pozwala bardzo precyzyjnie zlokalizować zmianę nowotworową - mówi dr nauk med. Piotr Jarzemski, ordynator oddziału. - To szansa dla wielu chorych na zachowanie nerki. Aparaturę mamy od miesiąca i od dwóch tygodni wykonujemy już takie zabiegi. Dotychczas zoperowaliśmy tą innowacyjną metodą trzech pacjentów. Nic mi nie wiadomo, aby tak nowoczesny sprzęt posiadał jeszcze jakiś ośrodek w kraju - dodaje dr nauk med. Piotr Jarzemski.

Nawigacja śródoperacyjna to szansa dla wielu chorych na precyzyjne usunięcie guza i zachowanie nerki. - dr n. med. Piotr Jarzemski

Superaparat USG, wyposażony w specjalną śródoperacyjną laparoskopową głowicę, kosztował około 330 tysięcy zł. Zabiegi nim wykonywane są refundowane. Sprzęt daje lekarzom ogromne możliwości. Podczas operacji miniaturowa głowica USG wprowadzana jest do jamy brzusznej pacjenta przez trokar laparoskopowy, transmitując w czasie rzeczywistym obraz na ekran monitora. Lekarz prowadzący zabieg dzięki śródoperacyjnemu USG zagląda do wnętrza operowanego organu. Ponadto aparat dzięki zastosowaniu przystawki Dopplera umożliwia ocenę unaczynienia zmiany, wyznaczając granice pomiędzy tkanką chorą i zdrową. Dzięki śródoperacyjnej nawigacji ultrasonograficznej chirurg, może bardzo dokładne zlokalizować nowotwór w środku nerki i precyzyjnie go wyciąć, nie usuwając całej nerki.

- Nawigacja śródoperacyjna pozwala na wykonanie zabiegów tzw. oszczędzających, a przy tym jak najmniej obciążających pacjenta - podkreśla dr n. med. Piotr Jarzemski. - To wymaga szkolenia chirurgów nawigatorów. Współczesny lekarz, wykonujący operację, przekształca się bowiem z klasycznego chirurga w operatora precyzyjnych urządzeń wielofunkcyjnych, miniaturowych laparoskopów, wprowadzanych do organizmu przez niewielkie nacięcia skóry. Wszystko po to, by uzyskać większe bezpieczeństwo dla pacjenta i doskonalszą precyzję przeprowadzanych zabiegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!