Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" 29,3 proc. respondentów uważa, że Polska powinna "zdecydowanie odrzucić" mechanizm blokowania wypłat unijnych środków za łamanie zasad praworządności, a 16,8 proc. uważa, że powinna "raczej odrzucić".
Z kolei zdaniem 21,8 proc. ankietowanych Polska powinna "zdecydowanie poprzeć" takie rozwiązanie, a 15,6 proc. twierdzi, że powinna "raczej poprzeć". 16,6 proc. badanych nie ma zdania.
Jak podaje portal RMF FM, na pytanie, co Polska powinna zrobić z unijnym budżetem, jeśli mechanizm warunkowości miałby wejść w życie, 57,4 proc. badanych odpowiedziało, że wtedy "polskie władze powinny zdecydować się na weto". 19,5 proc. uczestników badania uważa, że "Polska powinna poprzeć unijny budżet wraz z mechanizmem uzależniającym wypłatę od praworządności". 23 proc. nie ma zdania.
- Praworządność to nie kara za to, co teraz wyprawia rząd #PiS. To pewność stosowania unijnego prawa- powiedział w TOK FM Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - To, że Zjednoczona Prawica ciągle się bije, powoduje że nie działają podstawowe polityki. Rząd zamiast zajmować się walką z epidemią, zajmuje się sam sobą. Podejmuje samobójcze działania na arenie międzynarodowej- dodał.
Z kolei europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski, przyznał, że "musimy się przeciwstawić temu, żeby nie być podporządkowanym Komisji Europejskiej, która jest ciałem niedemokratycznym". - To ciało nie może decydować o demokratycznych rządach w państwach europejskich- mówił w TOK FM.
Większość krajów poparła rozporządzenie w sprawie powiązania budżetu Unii Europejskiej z praworządnością
Rozporządzenie mówiące o powiązaniu unijnego budżetu z praworządnością zostało poparte przez większość krajów członkowskich – podał na Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer.
Rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer, napisał na swoim profilu na Twitterze: "Pierwsza decyzja dotyczyła rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Ambasadorowie UE potwierdzili ostateczny tekst kompromisowy większością kwalifikowaną."
