https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicze Plany Kapitałowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

ES-O, źródło: tvn24
Pracownicze Plany Kapitałowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
Pracownicze Plany Kapitałowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ustawa ma dotyczyć utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania na emeryturę, który będzie współtworzony przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Jak zapowiada rząd, Pracownicze Programy Kapitałowe, mają dotyczyć około 11,5 mln pracowników. Nowe prawo ma utworzyć prywatny i dobrowolny system gromadzenia oszczędności, a w konsekwencji ma zapewnić dodatkowe oszczędności dla osób, które będą przechodzić na emeryturę. Ustawa ma dotyczyć osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zobacz również:
Kodeks Pracy 2019. Jakie przyniesie zmiany?
Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada

Pracownicze Programy Kapitałowe - na czym będą polegać?

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia, a maksymalna wpłata na PPK wynosiłaby 8 proc (w przypadku jednego pracownika).

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK będzie mogła wynosić mniej niż 2 procent wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 procent wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

To nie wszystko. Co roku każdy uczestnik dostawałby dopłatę z budżetu w wysokości 240 zł oraz dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł.

Zapisy do programu byłby automatyczne z możliwością rezygnacji. Pracownik będzie musiał złożyć odpowiednie dokumenty w miejscu zatrudnienia. Deklarację trzeba będzie składać co dwa lata.

Pracownicze Programy Kapitałowe - kiedy zacznie obowiązywać?

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 roku. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 roku, a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 roku. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 roku (termin obowiązuje również podmioty należące sektora finansów publicznych).

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
luciano
już raz przerabialiśmy 3 filary
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski