https://expressbydgoski.pl
reklama

Pożyczki online — jak przebiega weryfikacja konta?

Materiał powstał we współpracy z vivigo.pl
Aby pożyczanie pieniędzy online było w pełni bezpieczne, pożyczkodawcy muszą stosować procedury, które eliminują zaciąganie pożyczek na skradzione bądź wyłudzone dane osobowe. Jedną z nich jest weryfikacja tożsamości. W artykule wyjaśnimy, na czym polega i jak w praktyce przebiega.

Aby pożyczyć pieniądze w pozabankowej instytucji finansowej (jedną z nich jest np. Vivigo, czyli dawny Vivus), niezbędny jest dowód osobisty. Większość pożyczkodawców nie wymaga dostarczania wyciągów z konta ani dokumentów dochodowych. Wyobraź sobie więc, co byłoby, gdyby twój dokument tożsamości dostał się w niepowołane ręce. Gdybyś nie zastrzegł numeru PESEL, oszust w ciągu kilku minut mógłby wykorzystać twoje dane, aby wyłudzić pożyczkę. Mógłby, ale tego nie zrobi… Wszystko dzięki procedurze bezpieczeństwa w postaci weryfikacji tożsamości przy zaciąganiu pożyczki online.

Czym jest weryfikacją tożsamości przy pożyczce online?

Weryfikacja tożsamości polega na sprawdzeniu, czy osoba, która złożyła wniosek pożyczkowy, jest dokładnie tą, za którą się podaje. Eliminuje więc ryzyko pożyczenia pieniędzy na skradzione lub wyłudzone dane osobowe. Aby oszust mógł wziąć chwilówkę na skradzione personalia, musiałby bowiem dysponować nie tylko dokumentem tożsamości „ofiary”, ale także dostępem do jego konta bankowego. A to w zdecydowanej większości przypadków byłoby przeszkodą nie do przeskoczenia. Na czym w praktyce polega weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości — na czym polega w praktyce?

Firmy pożyczkowe udzielające chwilówek online stosują dwie metody weryfikacji tożsamości: przelew identyfikacyjny i aplikację Kontomatik lub Instanstor. Do wykonania każdej z nich niezbędne jest konto bankowe należące do wnioskującego. Przyjrzymy się nieco bliżej każdej z metod.

Weryfikacja tożsamości przelewem

Weryfikacja personaliów przy pomocy przelewu to najpopularniejsza metoda potwierdzenia personaliów dostępna w niemal wszystkich firmach udzielających chwilówek. Jeśli się na nią zdecydujesz, będziesz musiał wykonać transfer na symboliczną kwotę (zazwyczaj 1gr lub 1 zł) na wskazane przez firmę pożyczkową konto. Kiedy przelew zostanie zaksięgowany, pożyczkodawca będzie mógł sprawdzić, czy dane właściciela konta są identyczne z tymi wpisanymi we wniosku. Jeśli personalia będą tożsame, pożyczkodawca zakończy analizę wniosku i wyda decyzję.

Weryfikacja przy pomocy aplikacji

Alternatywą dla przelewu weryfikacyjnego jest potwierdzenie tożsamości przy pomocy aplikacji (np. Kontomatik). Co jednak ważne — taką metodą potwierdzenia personaliów oferują obecnie jedynie nieliczne instytucje pożyczkowe. Jeśli zależy ci na tym, aby skorzystać z tej metody, przed złożeniem wniosku upewnij się, że wybrany pożyczkodawca ją udostępnia.

Jak w praktyce przebiega weryfikacja aplikacją Kontomatik? Po wpisaniu danych logowania do bankowości internetowej aplikacja łączy się z kontem i przekazuje pożyczkodawcy potrzebne dane. Aby z niej skorzystać, nie trzeba instalować na komputerze żadnego oprogramowania. Cały proces odbywa się w toku składania wniosku o pożyczkę. Weryfikacja tożsamości przy pomocy aplikacji to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zaciągnąć pożyczkę bez zaświadczeń. Świetnie sprawdzi się także w przypadku pożyczkobiorców, którym zależy na szybkiej weryfikacji i szybkim otrzymaniu gotówki. Potwierdzenie tożsamości przy pomocy aplikacji jest najszybsze - cały proces trwa jedynie kilkadziesiąt sekund.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski