Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz szybkiej pożyczki? Omijaj Facebooka, bo tam łatwo paść ofiarą oszustwa - przykłady ogłoszeń

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zjawisko fake newsów na Facebooku to niestety rzeczywistość, z którą mamy do czynienia na co dzień. Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych pojawiają się się kolejne niebezpieczeństwo – oferty "prywatnych pożyczek". Oszuści prześcigają się w zachęcaniu użytkowników do kontaktu, obiecując szybkie chwilówki o niskim oprocentowaniu. W galerii artykułu publikujemy ogłoszenia - zobacz, jakich ofert unikać. W artykule wyjaśniamy, jak działają oszuści na jakie konsekwencje narazić nas może nasza łatwowierność.

Spis treści

Na co należy uważać?

Fanpage'e pożyczkowe i osoby prywatne, oferujące "szybkie pożyczki" (lub pożyczki bez zaświadczeń, dochodów, BIK, itd...) to najczęściej oszuści. Brak wiarygodnych informacji to pierwszy alarmujący znak. Oszuści nie umieszczają odnośników do oficjalnej strony firmy, nie podają danych kontaktowych, a także nie posiadają opinii czy aktywności na swoim profilu.

Jak oni działają?

Oszuści nie proponują podpisywania umów i twierdzą, że nie wymagają weryfikacji w BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Dane przechowywane w bazie BIK to dane zarówno pozytywne - kredyty spłacane terminowo - jak i negatywne - czyli z opóźnieniami w spłacie - dop. red.). Ogłaszający się na Facebooku wabią klientów obietnicą natychmiastowej wypłaty środków i elastycznym terminem spłaty. Choć oferta wydaje się kusząca, zbyt korzystne warunki powinny wzbudzić naszą czujność.

Taki jest cel oszustów działających na Facebooku

Oszuści dążą do zdobycia jak największej ilości informacji. Wymagają przesyłania skanów dowodów osobistych, numerów PESEL oraz danych teleadresowych. Mogą nawet sugerować zakładanie nowych kont bankowych w celu rzekomej wypłaty pożyczki. Bardzo często oszuści wymagają wpłaty niewielkiej kwoty (tzw. administracyjnej) - do kilku do kilkudziesięciu złotych, za wpisanie do bazy danych i umożliwienie wypłaty pożyczki - najczęściej po wpłacie takiej kwoty, kontakt urywa się ze strony "pożyczkodawcy". Taka strata jest nieduża, gorzej, jeśli spełnimy "wymogi" pożyczkodawcy...

Po co oszustom nasze dane? - Oszust wykorzystuje je do kolejnych przestępstw, kradzieży tożsamości, czy nawet zaciągnięcia prawdziwych długów. Osoba poszkodowana pozostaje w trudnej sytuacji i jedynym wyjściem będzie zgłoszenie sprawy do organów ścigania — informuje Kornelia Giglok, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak ochronić się przed oszustwem?

Oszuści mogą chcieć wyłudzić od nas dokumenty, dane teleadresowe i osobowe. Jak tego uniknąć? Oto kilka rad, o których nie powinniśmy zapominać:

  • Zachowaj nieufność wobec ogłoszeń na Facebooku: nie daj się zwieść fałszywym reklamom. Często kierują one do niebezpiecznych witryn, mających na celu dezinformację lub wyłudzenia danych osobowych i finansowych.
  • Nigdy nie przesyłaj danych przez komunikatory: pod żadnym pozorem nie udostępniaj swoich danych czy skanów dowodu przez komunikatory, wiadomości czy pocztę.
  • Sprawdź historię profilu - fałszywe fanpejdże i profile będą miały krótką historię, w ten sposób można dojść do wniosku, że ich aktywność wykreowana na potrzeby przekrętu.
  • Nie klikaj w nieoficjalne aplikacje, które rzekomo ułatwią otrzymanie pożyczki. Oszuści mamią, iż pozwalające one rozszerzyć funkcje Facebooka, a tak naprawdę służą do przejęcia kontroli nad kontem użytkownika.

Pamiętaj! Hojne obietnice szybkich i darmowych pożyczek to zwykłe chwyty reklamowe. Wybieraj zweryfikowane instytucje finansowe, sprawdzając ich obecność w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego. Unikaj nielegalnych podmiotów, które nie udostępniają danych firmy i nie są zarejestrowane w KRS. Twoje bezpieczeństwo finansowe zawsze powinno być priorytetem.

Tak działają oszuści - przykłady ogłoszeń z Facebooka

WAŻNE!
Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, wybieraj zweryfikowane podmioty. Jak je rozpoznać?

  • Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr firm pożyczkowych.
  • Dodatkowo jeśli podmiot pozabankowy nie jest umieszczony w rejestrze KRS oraz nie udostępnia danych firmy (NIP, REGON), najprawdopodobniej działa nielegalnie!

Źródło informacji: cyberrescue.me

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera