https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z foliową torbą

Hanna Walenczykowska
Bydgoszczanie włączają się do akcji zbierania podpisów pod nowelizacją ustawy, która ma wprowadzić zakaz stosowania foliowych opakowań.

Bydgoszczanie włączają się do akcji zbierania podpisów pod nowelizacją ustawy, która ma wprowadzić zakaz stosowania foliowych opakowań.

W 2007 roku radni Łodzi wprowadzili zakaz stosowania przez handlowców bezpłatnych opakowań, które nie ulegają biodegradacji, czyli wytwarzanych z produktów naftowych i rozkładających się od 100 do 400 lat.

Uchwała łódzkiej Rady Miasta okazała się niezgodna z prawem i została unieważniona przez wojewodę.

<!** reklama>- Utworzył się więc komitet, który formalnie rozpoczął działalność kilka dni temu - wyjaśnia Michał Sztybel, radny Prawa i Sprawiedliwości. - W ciągu dwóch tygodni zebrano tysiąc podpisów pod nowelą ustawy.

Tyle podpisów umożliwia przekazanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy marszałkowi Sejmu.

- Akcja jest apolityczna, do końca lutego musimy zebrać 100 tysięcy podpisów - podkreśla Michał Sztybel. - Najbardziej liczymy na młodzież, której bliska jest ochrona środowiska naturalnego.

Michał Sztybel dodaje, że w Bydgoszczy rozdawane będą ulotki, a na ulicach pojawią się plakaty. Odbędzie się również kilka happeningów.

- Zorganizujemy też dzień bez worka foliowego i konkurs na logo akcji - zapowiada Michał Sztybel. - Chcemy nią zainteresować samorządy, które ponoszą największe koszty segregacji odpadów.

Wszyscy radni, nie tylko bydgoscy, otrzymają pełną informację wraz z deklaracją członkostwa w Obywatelskim Komitecie Inicjatywy Ustawodawczej.

Warto dodać, że choć w Polsce prowadzone są akcje minimalizujące zużycie worków foliowych (prowadzą je od dawna hipermarkety stosując torby papierowe lub płócienne np. IKEA, TESCO, AS, LIDL, Carrefour), to rząd nie zdecydował się jeszcze na nowelizację prawa. W obywatelskim projekcje zaproponowano, by zakaz stosowania bezpłatnych opakowań, które nie ulegają biodegradacji, obowiązywał w placówkach handlu detalicznego i zakładach usługowych.

Podobne regulacje prawne obowiązują już w kilkudziesięciu krajach, między innymi w Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Luksenburgu, Australii, Chinach i Hongkongu.

Zainteresowani złożeniem podpisu proszeni są o kontakt z biurem eurodeputowanej Ewy Tomaszewskiej przy ul. Focha 10/8 w godz. 17-19.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski