Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Powązki to złe miejsce na pochówek - mówi radny Stefan Pastuszewski

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Działania generała Jaruzelskiego za jego życia dzieliły Polaków. Społeczeństwo dzieli także sprawa pogrzebu generała
Działania generała Jaruzelskiego za jego życia dzieliły Polaków. Społeczeństwo dzieli także sprawa pogrzebu generała mwmedia
Dla jednych nierozliczony autor stanu wojennego, dla drugich polityk, który przeprowadził kraj z ustroju totalitarnego ku demokracji. Pogrzeb generała Jaruzelskiego budzi ogromne kontrowersje.

- Oczywiście, że popieramy pogrzeb generała Jaruzelskiego na Powązkach. Był żołnierzem, ministrem obrony, kombatantem i towarzyszem broni. Choćby z tego tylko powodu powinien tam zostać pochowany. Był również prezydentem kraju, uznawanym przez wszystkie państwa i twórcą porozumienia przy Okrągłym Stole - zauważa pułkownik Józef Mól, prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. - Oceny polityczne różnych środowisk są jakie są. Moja ocena jest taka, że generał zrobił dla kraju więcej dobrego niż niejeden polski polityk obecnie przy władzy, przede wszystkim doprowadził do demokratycznych przemian. Gdyby nie on - kto wie, czy nie mielibyśmy teraz ukraińskiego schematu u siebie - twierdzi pułkownik.
[break]

Ja przeprosiny przyjąłem

- Wojciech Jaruzelski jest bez wątpienia postacią tragiczną, ale jednocześnie zrobił w swoim życiu wiele złego - mówi Wojciech Mojzesowicz, polityk i działacz rolniczej Solidarności. - Poprosił o wybaczenie i przeprosił, i ja te przeprosiny przyjąłem. - Przyjął przed śmiercią sakramenty, co było pewnym znakiem. Myślę, że chciał odejść w spokoju i w spokoju spocząć. To jemu i jego rodzinie się należy. Czy musi być to pogrzeb na Powązkach, z państwowymi honorami? Niekoniecznie, bo nie był pierwszym prezydentem Polski - jak wielu go przedstawia. Wielu działaczy opozycji leży gdzieś na zwykłych cmentarzach, bez pomników, pochowanych bez uroczystych ceremonii.

Ślepy obrońca systemu

- Jestem przeciw pochówkowi generała na Powązkach. To nasz narodowy panteon, miejsce gdzie spoczywają wybitni Polacy, którzy dobrze zasłużyli się narodowi i krajowi - twierdzi Stefan Pastuszewski, bydgoski radny i działacz opozycji w czasach, gdy generał rządził krajem. - Historia oceniła go negatywnie, jako człowieka, który wprowadził stan wojenny i ślepo bronił systemu komunistycznego w naszym kraju. Stan wojenny to ofiary, opóźnienie gospodarcze i brak reform - dla mnie osobiście to dwa lata w więzieniu. Zawsze oceniałem go bardzo źle - nawet nie jako człowieka, ale jako sprawującego najwyższe funkcje w państwie. Każdy człowiek musi jednak zostać pogrzebany z szacunkiem. Gdyby generał miał na Powązkach prywatną kwaterę - to naturalnie powinien w niej spocząć. Jeśli nie ma - powinien mieć godny pogrzeb w innym miejscu.

Generalskie stanowiska

Wojciech Jaruzelski urodził się w 1923 r. w Kurowie. Był komunistycznym działaczem, przewodniczącym Rady Państwa i prezydentem. W wojsku dosłużył się stopnia generała armii, pełnił stanowisko szefa Sztabu Generalnego WP i ministra obrony narodowej. W 1981 roku stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wprowadziła stan wojenny w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!