Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie z bydgoskiego okręgu odebrali zaświadczenia o wyborze. Zobacz ich sylwetki

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Krzysztof Brejza (KO). Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z tytułem zawodowym magistra prawa w 2007, a także studia na kierunku stosunki międzynarodowe na tej uczelni w 2012. W 2014 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.W 2005 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku został radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego, zastępując w trakcie kadencji Macieja Świątkowskiego, który objął mandat poselski. W następnym roku Krzysztof Brejza bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany do Sejmu VI kadencji, otrzymując w okręgu bydgoskim 6441 głosów[2]. Zasiadł m.in. w Komisji Ustawodawczej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w tzw. komisji śledczej ds. nacisków.
Krzysztof Brejza (KO). Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z tytułem zawodowym magistra prawa w 2007, a także studia na kierunku stosunki międzynarodowe na tej uczelni w 2012. W 2014 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.W 2005 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku został radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego, zastępując w trakcie kadencji Macieja Świątkowskiego, który objął mandat poselski. W następnym roku Krzysztof Brejza bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany do Sejmu VI kadencji, otrzymując w okręgu bydgoskim 6441 głosów[2]. Zasiadł m.in. w Komisji Ustawodawczej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w tzw. komisji śledczej ds. nacisków. PAP
W czwartek (26.10) odbyło się wręczenie nominacji o wyborze na posłów nowej kadencji. Liderem w wynikach jest Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska), który zdobył 89 tys. 840 głosów. Startując z trzeciego miejsca na liście osiągnął wynik lepszy niż uzyskali - łącznie - lider jego listy Paweł Olszewski i zwycięzca w gronie kandydatów PiS, Łukasz Schreiber.

Krzysztof Brejza w pokonanym polu pozostawił lidera listy KO Pawła Olszewskiego - 35 tys. 289 głosów oraz wicelidera listy PiS posła od dwóch kadencji ministra-członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera - 44 tys. 413 głosów. Czwarty najlepszy wynik w okręgu uzyskał lider listy PiS kandydujący po raz pierwszy do Sejmu szef Gabinetu Prezydenta RP - Paweł Szrot 20 tys. 2014 głosów.

Najdłuższy staż w roli posła spośród wybranych kandydatów ma Paweł Olszewski, który zasiada w Sejmie od 2005 r. Brejza był już posłem w latach 2007-19, a w ostatniej kadencji - senatorem.

W Sejmie po raz czwarty zasiądą Piotr Król i Bartosz Kownacki (obaj PiS), po raz trzeci - Łukasz Schreiber (PiS), Iwona Kozłowska (KO) i Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), a w roli posłów zadebiutują Włodzisław Giziński i Iwona Karolewska (oboje KO), Norbert Pietrykowski i Agnieszka Kłopotek (Trzecia Droga).

Pietrykowski, który jest współwłaścicielem sieci laboratoriów diagnostyki medycznej, w kampanii wyborczej deklarował, że wynagrodzenie poselskie przeznaczy na stowarzyszenia wspierające osoby w kryzysie psychicznym.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera