https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Port Lotniczy Bydgoszcz sprowadzi samoloty nawet w gęstej mgle. Wszystko dzięki nowoczesnemu systemowi radionawigacyjnemu

(RED)
Lądowanie we mgle jest trudne dla pilotów, ale system ILS II CAT ma im w tym wydatnie pomóc
Lądowanie we mgle jest trudne dla pilotów, ale system ILS II CAT ma im w tym wydatnie pomóc Tomasz Bołt/Dziennik Bałtycki
Wojewoda Michał Sztybel podpisał kilka dni temu decyzję, która przybliża moment, gdy Port Lotniczy Bydgoszcz wzbogaci się o nowoczesny system radionawigacyjny ILS (ang. instrument landing system) II kategorii.

Dwa lata temu Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła przetarg na budowę systemu radionawigacyjnego ILS II kategorii w Bydgoszczy. To oznacza, że na lotnisku w naszym mieście w fatalnych warunkach atmosferycznych, np. w czasie gęstej mgły, będzie mógł lądować każdy samolot.

Trzysta metrów wystarczy

PAŻP ogłosiła wówczas przetarg na zaprojektowanie, wybudowanie, wyposażenie, uruchomienie obiektu radionawigacyjnego ILS/DME na terenie PLB wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną dla kierunku głównego podejścia do lądowania. System ILS jest obecnie standardowym radiowym systemem nawigacyjnym wspomagającym lądowanie i prawie każde większe lotnisko posiada co najmniej jeden kierunek podejścia obsługiwany przez system ILS.

Oczywiście, w Bydgoszczy na lotnisku taki system działa od lat, ale jest on kategorii I, co oznacza, że samoloty mogą lądować przy widzialności nie mniejszej niż 800 m lub zakresie widzialności na drodze lądowania nie mniejszym niż 550 m.

Kategoria II zmienia te uwarunkowania - widzialności na drodze startowej może być nie mniejsza niż 300 m.

Hiszpanie wygrali przetarg za 11 mln zł

Latem tego roku PAŻP poinformowała, że dostawcą nowego systemu ILS kategorii II za ponad 11 mln zł będzie firma Comsa Instalaciones z Hiszpanii.

- Przedmiotem umowy i inwestycji jest wymiana systemu ILS/DME pracującego na lotnisku w Bydgoszczy, z uwzględnieniem wszystkich prac projektowych, budowlanych i instalacyjnych. Przeprowadzone postępowanie przetargowe zakończyło się wyborem najkorzystniejszej oferty i zawarciem umowy z wykonawcą. Realizacja inwestycji jest obecnie na etapie przygotowania dokumentacji projektowej - mówił nam Marcin Hadaj, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- Zaznaczamy jednak, że wprowadzenie możliwości wykonywania operacji w tej kategorii wymagać będzie dodatkowo szeregu prac modernizacyjnych po stronie Portu Lotniczego Bydgoszcz i ustanowienia odpowiednich procedur operacyjnych. Systemy ILS/DME w różnych kategoriach (I, II, III) są wprowadzone na wszystkich 15 lotniskach kontrolowanych w Polsce - dodawał Hadaj.

Jest decyzja wojewody

Niedawno wojewoda podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego dla zadania pn.: „Budowa obiektu radionawigacyjnego ILS/DME (RWY26) na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz-Szwederowo wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” usytuowanej na działkach ewidencyjnych na terenach miasta Bydgoszcz i Białych Błot.

Stronom przysługuje ewentualne odwołanie, ale szanse, że nowy system ILS zacznie wkrótce powstawać znacznie wzrosły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski