Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie „Bydgoskie Wioślarstwo”. Na wodzie rywalizują, na brzegu współpracują

Kazimierz Fiut
Arkadiusz Wojtasiewcz
Organizatorzy Porozumienia „Bydgoskie Wioślarstwo”, w skład którego wchodzą przedstawiciele Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Bydgoskiego Klubu Wioślarek, Stowarzyszenia Wioślarskiego Zawisza i Lotto - Bydgostii, podsumowali dekadę działalności.

Porozumienie „Bydgoskie Wioślarstwo” dziesięć lat temu powołali przedstawiciele bydgoskich klubów: Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Bydgoskiego Klubu Wioślarek, Stowarzyszenia Wioślarskiego Zawisza i Lotto - Bydgostii.

Na przystani klubu wioślarskiego przy Żupy 4 stawili się ówcześni prezesi: Krystyna Bleja z BKW, Krzysztof Cadelski z BTW, Mirosław Bednarczyk z Zawiszy i Zygfryd Żurawski z Lotto-Bydgostii oraz przedstawiciele władz miasta Kazimierz Drozd i Jan Szopiński. Byli też aktualni sternicy klubów, wiceprezydent miasta Mirosław Kozłowicz, wioślarki i wioślarze.

- Naszym głównym celem było i jest promowanie tej dyscypliny oraz wizerunku Bydgoszczy, jako stolicy polskiego wioślarstwa i to nam się udaje - podkreśla Michał Żurawski, koordynator Porozumienia. - Zrealizowaliśmy kilka ciekawych pomysłów, w tym „Wioślarską Ligę Czwórek” skierowaną do najmłodszych adeptów.

Liga się przyjęła, wplotła w imprezę „Ster na Bydgoszcz” i cieszy się dużym zainteresowaniem. Przez kilka lat organizowano też „Wtorki na ergometrach”. Efekty są pozytywne.

- Przed dziesięciu laty w czwórkach rywalizowali, Izabela Gałek, Barbara Streng czy Piotr Dziewieczyński, którzy aktualnie się członkami kadry narodowej seniorów. Za nimi podążają kolejni - mówi Żurawski. - Kolejną cykliczną imprezą jest „Konkurs Wiedzy o Bydgoskim Wioślarstwie”, który każdego roku w marcu gromadzi liczną grupę uczestników - dodaje.

- To były dla nas wielkie przeżycia. Rywalizacja w samym sercu Bydgoszczy, a potem wspaniała nagroda w postaci zegarka z pomiarem tętna i oczywiście pamiątkowe medale – wspominają Iza z Barbarą.

Porozumienie przejęło też organizację kolejnych edycji „Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy”. - Dzięki wsparciu ze strony miasta i Totalizatora Sportowego oraz innych partnerów kontynuujemy impreze z 30-letnią historią, którą możemy nazwać świętem bydgoskiego i polskiego wioślarstwa. Rywalizacja ósemek na Brdzie na stałe wpisała się w kalendarz prestiżowych imprez w Bydgoszczy. Mamy satysfakcję, że nasze regaty zostały też wpisane do kalendarza FISA. Każdego roku na Brdzie rywalizuje blisko 50 ósemek, a marzy nam się setka. Od wielu lat gościmy ósemki Oxfordu i Cambridge, osady z Niemiec, Litwy, Ukrainy. Mocną grupę stanowią mastersi. Do biegów głównych juniorów i seniorów dochodzą biegi otwarte i atrakcyjne sprinty.

W tym roku Porozumienie czeka jeszcze jedno duże wyzwanie. - Po raz pierwszy będziemy gospodarzem trójmeczu wioślarskiego Berlin - Zurich - Bydgoszcz. Dwa lata temu zastąpiliśmy Kopenhagę i po wizytach w Niemczech i Szwajcarii, przyszła kolej na Bydgoszcz - zdradza Żurawski. – Mogę zapewnić, że podołamy temu wyzwaniu i wzorowo przygotujemy regaty w Brdyujściu. Przez te 10 lat pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie działać i propagować naszą ukochaną dyscyplinę. Wszystkim należą się ogromne słowa podziękowania.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porozumienie „Bydgoskie Wioślarstwo”. Na wodzie rywalizują, na brzegu współpracują - Gazeta Pomorska