Porażka Franz Astorii w Toruniu

Tadeusz Nadolski
W meczu 27. kolejki I ligi koszykarzy SIDEn Toruń wysoko pokonał na własnym parkiecie Franz Astorię Bydgoszcz 92:77.

Tylko przez 8 pierwszych minut pojedynku w hali „spożywczaka” goście potrafili przeciwstawić się rywalom (15:15). Na każdą ich skuteczną akcją odpowiadali swoim celnymi rzutami. Ale już końcówka pierwszej kwarty należała zdecydowanie do gospodarzy. W drugiej odsłonie niewiele się zmieniło. Rozpędzeni podopieczni Grzegorza Sowińskiego z minuty na minutę powiększali przewagę, która dochodziła już do 19 punktów (48:29 w 17 min). Do graczy „Asty” zastrzeżenia można mieć przede wszystkim za postawę w obronie (gubili się na pick and rollach zawodników SIDEnu, nie potrafili powstrzymać kontrataków), fatalną skuteczność w ataku (11/30 z gry, SIDEn - 20/36) oraz straty (8, SIDEn 3, w meczu po 11).<!** reklama>

- W ataku panuje zbyt dużo chaosu, musimy grać bardziej ułożoną koszykówkę - mówił przed zejściem do szatni trener Franz Astorii Jarosław Zawadka, który miał jeszcze jeden kłopot. Obaj jego podkoszowi - Dorian Szyttenholm i Wojciech Fraś - mieli już po 3 faule. Ostatecznie Szyttenholm spadł za 5 przewinień w 32 minucie.

Niestety, słowa trenera niewiele dały. Jego drużyna - głównie za sprawą najlepszego w czarno-czerwonych barwach Pawła Lewandowskiego (24 pkt, 6/8 za 2, 3/4 za 3, 3/6 za 1) - szarpnęła jeszcze na początku trzeciej kwarty, zmniejszając w 23 min straty do 10 punktów (53:43), ale riposta gospodarzy był natychmiastowa. W 27 minucie było już 67:46 i grający jak z nut SIDEn nie pozwoli sobie odebrać jak najbardziej zasłużonego zwycięstwa, rewanżując się za porażkę w I rundzie w Bydgoszczy 90:101.

Bydgoszczanie przegrali 26-33 zbiórki na obu tablicach i byli dużo mniej skuteczni w rzutach za 2 pkt (21/56 - 37,5 proc., przy 35/52 - 61,5 proc. SIDEnu)

SIDEN Toruń - Franz Astoria 92:77 (24:15, 27:20, 21:17, 20:25). Franz Astoria: Lewandowski 24 (3x3), Laydych 14 (2), Bierwagen 13, Szyttenholm 9, Robak 9 oraz Fraś 6, Małgorzaciak 2, Barszczyk, Obarek, Szafranek 0.

W niedzielę, 10 marca, w hali przy ul. Waryńskiego Franz Astoria podejmować będzie AZS Szczecin (17.00).