Jak przekonują organizatorzy ideą nie jest wskazanie drzew najstarszych, najwyższych czy najrzadszych, ale tych, które mają swoją historię oraz pobudzają wyobraźnię.
Drzewo z ponad 100-letnią historią
Wśród kandydatów do tytułu Drzewa Roku znalazł się bydgoski miłorząb dwuklapowy, rosnący naprzeciw budynku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, na rogu ulic Jagiellońskiej i Konarskiego.
Drzewo liczy 15 metrów wysokości i 210 cm obwodu. Jest pomnikiem przyrody. Rośnie od 107 lat. Zasadzony został około 1912 r., w sąsiedztwie obiektu, w którym działania oświatowe prowadzone są od 155 lat. - Miłorząb był obserwatorem zmian w edukacji, a wielokrotnie też świadkiem determinacji nauczycieli, którzy bronili obiektu przed przejęciem go przez inne instytucje i władze - możemy przeczytać w opisie "uczestnika" konkursu. - Jego symboliczny wizerunek, wraz z zarysem budynku, nauczyciele placówki wykorzystują w materiałach promocyjnych, pamiętając o historii miłorzębu i doceniając jego wkład w integrowanie środowiska oświatowego.
Warto dodać, że miłorząb to jedno z najbardziej długowiecznych drzew na świecie, niezwykle odporne na niekorzystne warunki środowiska. Wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym.
Laureatem tegoroczenej edycji konkursu zostanie drzewo, które do 30. czerwca zdobędzie największą liczbę głosów. Jak dotąd, miłorząb z Bydgoszczy zdobył ich około 700.
Jak zagłosować?
Głosowanie odbywa się na: www.drzeworoku.pl. Głosujący wybierają drzewo, na które chcą oddać głos, a następnie klikają na pole „głosuj”. Po pojawieniu się okienka dialogowego, należy zaakceptować regulamin konkursu i kliknąć „ok”. Kolejnym krokiem jest podanie swojego adresu mailowego, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem,za pomocą którego zatwierdzimy swój głos. W przypadku nieotrzymania wiadomości warto sprawdzić folder „spam”.
POLECAMY:
Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 14
