https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla powodzian 2024. W Bydgoszczy przygotowywane są transporty z darami. Gdzie można pomóc?

Małgorzata Pieczyńska
Lądek Zdrój po przejściu fali z pękniętej zapory w Stroniu Śląskim.
Lądek Zdrój po przejściu fali z pękniętej zapory w Stroniu Śląskim. Pawel Relikowski / Polska Press
W całym kraju ruszyła lawina pomocy dla powodzian z południa Polski. W akcję pomocową włączają się także, m.in., stowarzyszenia z Bydgoszczy, ale też zwykli mieszkańcy. Już organizowane są zbiórki darów i przygotowywane pierwsze transporty.

Tragedia, która dotknęła mieszkańców województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, poruszyła wielu bydgoszczan.

- Niemal natychmiast zaczęli się zgłaszać do nas ludzie chętni do pomocy. Włączyć chce się też Urząd Miasta Bydgoszczy - mówi ks. Sławomir Bar CM, proboszcz bydgoskiej bazyliki i zarazem superior Domu Zgromadzenia Misji. - Mamy już dwa pełne busy darów, choć to dopiero początek tej akcji. Pod koniec tygodnia planujemy wysłać transport na tereny położone między Nysą a Prudnikiem. Zależy nam, by dotrzeć do mniejszych miejscowości z zalanych terenów.

Zbiórki darów już trwają. Pomoc ma być celowana

Ksiądz Bar dobrze zna te miejsca. - Pochodzę z okolic Nysy. Część mojej rodziny, która mieszka na zalanych terenach, także została ewakuowana. Mam kontakt z ludźmi tam na miejscu, więc wiem, jakie są potrzeby. Dzięki temu pomoc, która popłynie, będzie celowana. W naszych magazynach w bazylice mieliśmy, m.in., nowe łóżka polowe, żywność długoterminową, ręczniki i te rzeczy tam wyślemy. Transport planujemy wysłać pod koniec tygodnia, jak woda trochę opadnie.

Razem z bazyliką w pomoc włącza się także, m.in., Stowarzyszenie Dzięki Wam i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

- Stała się straszna tragedia, dlatego nie możemy pozostać obojętni. Musimy pomóc powodzianom - mówi Adam Jaworski, prezes Stowarzyszenia Dzięki Wam. - W pierwszej kolejności zbieramy tylko nowe: ręczniki, koce i śpiwory, materace, karimaty, kołdry, pościele, wodę, żywność z długim terminem przydatności, środki higieniczne i kosmetyki, środki chemiczne, agregaty prądotwórcze i bieliznę.

Jak zaznacza Adam Jaworski, dary można przynieść do siedziby stowarzyszenia przy ul. Grunwaldzkiej 32 (wejście od ul. Jasnej i Granicznej) w dni robocze od 8 do 16. Chętni mogą też dokonywać wpłat na konto w BNP Paribas Bank Polska SA 16 1600 1185 1828 6061 6000 0001 z dopiskiem "POWÓDŹ". Za te pieniądze zostaną zakupione najbardziej potrzebne rzeczy.

Z kolei do bazyliki dary można przynosić w dni robocze w godz. 15 -18. Przyjmowane są w siedzibie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia.

Ze zbiórką ruszył także UKW. Tu dary można przekazywać w dni powszednie w godz. 8-14 do Auli Atrium przy ul. Chodkiewicza 30 (budynek główny). Najpilniej potrzebne są: woda, żywność z długim terminem przydatności, środki higieniczne i kosmetyki, środki chemiczne, agregaty prądotwórcze.

- Dary zostaną posegregowane i przekazane do bydgoskiej bazyliki, skąd trafią już bezpośrednio na Śląsk. Pokazaliśmy wielkie serce przy zbiórce dla poszkodowanych w wojnie w Ukrainie - zróbmy to razem jeszcze raz - apeluje UKW na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Każda forma wsparcia ma ogromne znaczenie. Jak informuje UKW, można dołączyć też do działań np. poprzez zbiórkę PCK i pomóc potrzebującym https://pck.pl/naratunekpowodz/

Pomoc z Bydgoszczy popłynie, m.in., do Kłodzka

Pomoc dla powodzian organizują także społeczność Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie i Fundacja diversityPL.

- Wszystkie ręce na pokład - mówi Joanna Czerska-Thomas, bydgoska społeczniczka i radna. - Mamy już doświadczenie w organizowaniu pomocy w związku z wojną na Ukrainie. Teraz ruszamy ze wsparciem dla naszych rodaków z południa Polski. Chętni do pomocy już się zgłaszają. Poza tym Justyna Gotowicz wyruszyła z Fundacją "W międzyczasie" do Kłodzka, by na miejscu ocenić, jakie są potrzeby.

Tymczasem zbiórka darów rzeczowych już się zaczęła. Najbardziej potrzebne są: koce, pościele, kołdry, ręczniki, suchy prowiant, środki higieniczne (szczoteczki do zębów, mydła, pieluchy, żele pod prysznic, podpaski), powerbanki, baterie. Zbierane są też przybory szkolne, gry, książki i zabawki dla dzieci, które pozostają w ewakuacji.

Zbiorka darów dla powodzian - punkt pomocy dla Ukrainy. Na zdjęciu Joanna Czerska-Thomas
Zbiorka darów dla powodzian - punkt pomocy dla Ukrainy. Na zdjęciu Joanna Czerska-Thomas Arkadiusz Wojtasiewicz

- Dary można przynosić do naszego punktu pomocowego w budynku E Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30, pokój 016B. Na razie 16-18 września czekamy w godz. 11.30-13 i 16-18. Warto jednak śledzić nasz profil w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczać będziemy na bieżąco informacje - mówi Joanna Czerska-Thomas. - Można też dokonać wpłat na konto bydgoskiego oddziału Fundacji diversityPL - z dopiskiem „pomoc dla powodzian” (nr konta 48 1140 2004 0000 3902 8357 2447). Chcemy kupić, m.in., filtry do wody dla poszkodowanych. Pierwszy transport wstępnie planujemy jeszcze w tym tygodniu. Pomoc trafi do Kłodzka.

Ze wsparciem dla powodzian spieszy także Fundacja Chcepomagam. Trwa już zbiórka środków. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na: zakup jedzenia i wody pitnej, środków higienicznych i medycznych, a także pomoc w odbudowie domów. Wesprzeć akcję można na www.chcepomagam.pl/bydgoszcz-pomaga-powodzianom/. Każda nawet najmniejsza wpłata, ma ogromne znaczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski