Policjanci zrzucają mundury - fala odejść przed nami

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Znów mówi się o odejściu insp. Pawła Spychały, szefa KWP, z policji.
Znów mówi się o odejściu insp. Pawła Spychały, szefa KWP, z policji. Archiwum Polska Press
Znów zaczęło się mówić o odejściu ze służby m.in. komendanta wojewódzkiego policji. Na liście jest jeszcze komendant miejski z Bydgoszczy. Fakt jest taki, że fala odejść przed nami.

O odejściach trzech komendantów wojewódzkich miał się dowiedzieć portal TVN24.pl. Chodzi o KWP z trzech garnizonów - Gdańska, Szczecina i Bydgoszczy.

Pomorskim garnizonem kieruje nadinspektor Jarosław Rzymkowski. Objęciu przez niego fotela komendanta wojewódzkiego nie przeszkodził zapis w biogramie, że w 1990 roku ukończył wyższe studia zawodowe w Leningradzkim Instytucie Inżynierów Kolejnictwa.

Morsy z Bydgoszczy uczciły 100-lecie powrotu do Macierzy [zdjęcia]

Komendant i nie generał

Z kolei komendant ze Szczecina, nadinspektor Jacek Cegieła, ma zostać emerytem z powodów kłopotów kadrowych garnizonu. Są w nim jednostki, w których brak nawet jednej piątej policjantów, a sytuacja wcale nie wygląda na taką, żeby mogła się poprawić. Braki kadrowe wynikają z niemieckiej konkurencji - nasi zachodni sąsiedzi oferują pracę w swojej policji funkcjonariuszom na o wiele lepszych warunkach niż w Polsce.

Bydgoski komendant, inspektor Paweł Spychała, w zasadzie ani jednego, ani drugiego problemu nie ma.

O jego odejściu po raz pierwszy zaczęto plotkować, gdy po kilku miesiącach, co jest ewenementem w kraju, ze służbą rozstał się Zbigniew Maj, komendant główny.

I on, i Paweł Spychała wywodzili się z Centralnego Biura Śledczego. Spychała był szefem bydgoskiego zarządu CBŚP.

- Obecny komendant wojewódzki z Bydgoszczy był pod Maja „podpięty”, więc oczywistym zdawało się, że jak KGP zaczął mieć kłopoty, to ten też odejdzie - mówi nasz informator. Nic takiego jednak się nie stało.

- Inspektor Paweł Spychała nie złożył raportu o przejście na emeryturę - jednoznacznie stwierdziła w miniony piątek mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik KWP.

W przypadku komendanta wojewódzkiego w porównaniu z pomorskim i zachodniopomorskim jest jedna różnica - tamci są nadinspektorami - co jest odpowiednikiem generała - a KWP z Bydgoszczy tylko inspektorem (pułkownikiem). Złośliwi twierdzą, że Paweł Spychała uparcie trzyma się stołka, bo wciąż czeka na awans...

Bydgoszcz świętuje 100-lecie powrotu do Polski [zdjęcia]

Przełom

Wiosna tego roku może być przełomowa w przypadku odchodzenia na emerytury policyjnych oficerów i nie tylko... Już nawet nie chodzi o bycie wciąż w służbie policjantów sprzed 1990 roku i nacisków na to, żeby się ich pozbywać z szeregów - nikt oficjalnie pisemnym rozkazem nie przekazał, ale że takie tendencje są, to tajemnica poliszynela.

Nad odejściem wielu będzie się zastanawiać. Okazja się właśnie nadarza, bo wchodzą w pełną wysługę lat po 28,5 roku służby, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 procent wynagrodzenia. W styczniu weszła w życie także waloryzacja płac.

Związkowcy z NSZZ Policjantów ostrzegają, że w latach 2020-2021 emerytami może stać się nawet 10 tysięcy funkcjonariuszy z całego kraju.

Miejski też?

Ilu z nich faktycznie podejmie taką decyzję będzie wiadomo w lutym, pierwszej fali odejść trzeba się spodziewać w marcu. Tu i ówdzie słychać, że emerytem chce zostać np. inspektor Krzysztof Stefaniak, komendant miejski policji w Bydgoszczy. - Komendant nie złożył raportu o odejście - informuje kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego KWP.

Coraz ich mniej

Pod koniec 2017 r. zatrudnionych w policji było 98 721, w kolejnym 98 711, gdy w 2016 r. pracowało 99 938 policjantów. W październiku 2019 roku w służbie było zaledwie 94,4 tys. funkcjonariuszy.

Gdyby "Express Bydgoski" ukazał się 100 lat temu...

Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 48

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ezechil
20 stycznia, 22:24, jc:

No proszę ... to i policjanci Express czytają !

Był tam artykuł , że ostatnio Polacy żyją znów krócej .

O policjantów emerytów jednak bym się nie martwił .

W stosunku do lat pracy emeryturę mają najdłużej ..!

Trza sie bylo uczyc!!!!!!! jc.... czytelniku.......

A prawda jest taka, ze odchodza 30letni..... funkcjonariusze...... 30 LAT PRACY panie Maka..... Panie wstawiajacym kij w mrowisko!!!!!

Ale pewnie bede zajechany, przez tych chlopcow hejterow.... co o podatkach napisza.......

To powiem tak: lemingi zbyt male podatki placicie...... Bo jako mundurowy i to kawaler.... mam 5tysia na reke..... i mi do 1 nie starcza... hahahahahaha

Teraz dawac hejty sfrustrowani.......

G
Gość

Niech policjanci , którzy przyszli do pracy tylko by zdobyć wcześniejsze

emerytury odejdą a tylko ci porządni pozostaną. Wakaty szybko będą uzupełnione bo brak pracy dla mężczyzn do tej pracy ich przyciągnie.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

D
Ddd
20 stycznia, 15:20, Elitarny szał:

Miernoty po zaocznych studiach na wyższej szkole gwiazd po przysposobieniu obronnym, kulturalno oświatowym albo wychowaniu technicznym.

Elitarny szał....powala jakość najwyższej kadry policji.

22 stycznia, 15:37, Gość:

ciekawe gzie pracujesz i jakie masz wykształcenie ...ale wolę przyjaciela po ,,zawodówce" niż durnia z doktoratem

Towarzysz prezes też woli mgr Wolfgangową i mgr Stanisława i mgr Zerro od profesorów.

Cóż, Każdy ma swoje wzorce i poziom...także intelektualny.

M
MMM
20 stycznia, 15:20, Elitarny szał:

Miernoty po zaocznych studiach na wyższej szkole gwiazd po przysposobieniu obronnym, kulturalno oświatowym albo wychowaniu technicznym.

Elitarny szał....powala jakość najwyższej kadry policji.

22 stycznia, 15:37, Gość:

ciekawe gzie pracujesz i jakie masz wykształcenie ...ale wolę przyjaciela po ,,zawodówce" niż durnia z doktoratem

Zadawaj się z kim chcesz. Dawaj komu chcesz. To twoja sprawa. Tu jednak nie o to chodzi. A o poziom intelektualny kadry zarządzającej a nie kochasia.

G
Gość
20 stycznia, 15:20, Elitarny szał:

Miernoty po zaocznych studiach na wyższej szkole gwiazd po przysposobieniu obronnym, kulturalno oświatowym albo wychowaniu technicznym.

Elitarny szał....powala jakość najwyższej kadry policji.

ciekawe gzie pracujesz i jakie masz wykształcenie ...ale wolę przyjaciela po ,,zawodówce" niż durnia z doktoratem

D
Ddd

Komentanty uciekają bo nie panują nad tym co się dzieje i nic wcześniej nie robili żeby było dobrze, podniecali się statystyką a podwładnych mieli w d.... Twraz ten cały burdel zostawią następcą a sami odejdą w glorii chwały dostając kasę na pożegnanie

D
Ddd

Fala jest i to tsunami, jest dużo pracy i ci którzy mogą uciekają, nikt za takie grosze nie chce już ryzykować życia i to służyć ciemnemu ludowi który z zawiści opluwa i szmaci mundurowych z politykami na czele. Adios zobaczymy matoły jak będziecie lamentwać jak na przyjazd patrolu trzeba będzie czekać godzinę bo ludzi w terenie zabraknie

G
Gość

Wróćmy do tematu ostatniego stycznia, KW PSP i KWP będzie po armagedonie.

P
Policjant wyklęty

Był kiedyś taki Masłow. Ludzie wykształceni powinni kojarzyć. To on jako nie jedyny opracował tzw. PIRAMIDĘ....

Wg niego i nie tylko, zaspokojenie potrzeb bytowych (dodam dla ułatwienia niektórym - także pieniądze), nie stanowią największej wartości.

Dotyczy to oczywiście osób o odpowiednim poziomie intelektualnym.

Z
Za kasę WSZYSTKO

Jeśli dla kogoś kasa jest wazniejsza niż zasady, to ten zawód ma najdłuższą na świecie historię.

Oddawanie się za pieniądze, to nic innego jak.....

P
PiS owski czekista

PiS owscy bolszewicy, co wam te srebrniki zrobiły z rozumen i przyzwoitością? Odebrało wam wszystko? O ile było.

Bo żeby coś popsuć, to najpierw to człowiek musi mieć i rozum i być przyzwoitym.

G
Gość
20 stycznia, 17:31, Gość:

Podziękujcie pislamistom. Nikt nie chce być już milicjantem.

20 stycznia, 17:35, Gość:

Dokładnie. Odkąd pislamiści zeszmacili zawód policjanta, jak i wiele innych, nikt nie chce być kulsonem.

Dziwne bo dzisiaj w KWP widziałem 25 młodych z papierami chcą do policji. A zawód policjanta to nieudacznicy Tuska i jego rządy PO-PSL zeszmacili jak wszystko inne . Pamiętam dobrze rządy PO-PSL a Ty udajesz durnia czy idiotę co! Nie pamiętasz kto strzelał do górników co , kto przez 8 lat dał nam 246 zł podwyżki , a wiesz idioto ze za litr paliwa płaciłem za Tuska 6,58 zł. także idź się pałować .

G
Gość
20 stycznia, 21:53, Gość:

Podziękujcie pislamistom. Nikt nie chce być już milicjantem.

Dziwne bo dzisiaj w KWP widziałem 25 młodych z papierami chcą do policji.

G
Gość
20 stycznia, 23:24, Antek:

W straży pożarnej jest podobnie. Odkąd nastało samo dobro w postaci nowej zmiany to naciski były tak duże, aby starsi wiekiem, ale za to doświadczeni i posiadający olbrzymią wiedzę praktyczną dowódcy odchodzili ze służby. Potem okazało się , że nie ma ich kto zastąpić, zamiast oficerów stanowiska zajmowali aspiranci, doszło do tego, że obniżono poziom kwalifikacji do służby a i to nie pomaga, bo zarobki w pierwszych latach nie powalają mimo podwyżek, robota ciężka, wiedzy ratowniczej i medycznej trzeba mieć pełno na każdy temat a do tego zabroniono dorabiać w innych zawodach, co było zwyczajem od lat, bo strażak pracuje co 3 dni więc w te dwa wolne coś tam zarobił dodatkowo. Teraz kicha. A wynik już jest znany- w 2019 r zginęło w pożarach najwięcej ludzi od lat, wypadków z udziałem wozów bojowych jadących do akcji też rekordowo...Jak się da ciężki wóz z 6 tonami chlupoczącej na boki wody 22 latkowi z prawkiem od 3 miesięcy i jeszcze pozwoli mu się włączyć dyskotekę...

Przestań bajki opowiadać i pisać brednie .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3