https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Inowrocławia odpowiedzą za "udział w pobiciu", nie za "nieumyślność"?

Maciej Czerniak
Mieszkaniec Inowrocławia został kilka razy rażony prądem przy użyciu paralizatora, mimo iż był wtedy już obezwładniony
Mieszkaniec Inowrocławia został kilka razy rażony prądem przy użyciu paralizatora, mimo iż był wtedy już obezwładniony Policja/zdjęcie ilustracyjne
Michał Sylwestruk zmarł rażony paralizatorem przez policjantów. Na skutek interwencji posłanki Magdaleny Łośko sprawie przyjrzał się Prokurator Krajowy. Oskarżeni będą mogli być skazani nawet na 15, a nie na 5 lat więzienia.

Jest zwrot w sprawie śmierci Michała Sylwestruka, 27-letniego mieszkańca Inowrocławia. Mężczyzna zmarł po interwencji policjantów 22 maja, kiedy kilkukrotnie użyto wobec niego paralizatora.

W tej sprawie do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy trafił już akt oskarżenia wobec dwóch byłych policjantów, którzy interweniowali w mieszkaniu Sylwestruka. Sprawą na początku roku zajęła się również posłanka Magdalena Łośko (PO). Zwróciła się do Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka w ramach poselskiej interwencji. Zwróciła uwagę, iż policjantom przedstawiono zarzuty niemyślnego pozbawienia życia, choć pierwotnie ciążyły na nich zarzuty udziału w pobiciu.

"Nagrania z kamer nasobnych policjantów zarejestrowały zdarzenie, na którym widać popełnione przez funkcjonariuszy drastyczne nadużycia" - czytamy w stanowisku biura parlamentarzystki.

- Prokuratura Krajowa zdecydowała o konieczności uzupełnienia opinii biegłego. Pragnę poinformować, iż w odpowiedzi Prokuratura Krajowa wskazuje na problemy zaistniałego postępowania - informuje biuro posłanki.

"W szczególności zwrócono uwagę, że opinia biegłych sporządzona w przedmiotowej sprawie jest niepełna i niejasna i wymaga głębszej analizy" - czytamy w komunikacie.

Będzie inna kwalifikacja czynów

Do tej opinii nawiązał w odpowiedzi na poselską interwencję Krzysztof Wójcik, zastępca dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego w PK.

- W ocenie badającego opinia ta jest niepełna i niejasna, co nasunęło istotne wątpliwości odnośnie do zasadności podjęcia w oparciu o nią decyzji o zmianie zarzutów wobec byłych funkcjonariuszy policji, w szczególności poprzez przyjęcie w opisie zarzuconych im czynów i kwalifikacji prawnej, przestępstwa z art. 155 kk, w miejsce 158.3 kk, czyli że doszło do spowodowania nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego - podkreśla zastępca szefa departamentu. - Powyższe wymagało uzupełnienia i wyjaśnienia poprzez wywołanie opinii uzupełniającej bądź przesłuchanie biegłego, czego jednakże nie dokonano na etapie postępowania przygotowawczego.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że Prokurator Krajowy prosi Prokuratura Regionalnego , by dopilnował w trakcie procesu uzupełnienia ekspertyzy przez biegłego. Ponadto zmieniona ma zostać tez kwalifikacja czynów zarzucanych byłym policjantom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski