Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa
Już po raz dwudziesty Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy - honorowe wyróżnienia dla policjantów za spektakularne sukcesy w walce z kradzieżą własności intelektualnej. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA / The Software Alliance.
Jeden z najtrudniejszych rodzajów przestępczości
Wręczenie nagród odbyło się 21 czerwca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie. Laureaci odebrali Złote Blachy z rąk Teresy Wierzbowskiej, prezes Stowarzyszenia Sygnał, reprezentującej Koalicję Antypiracką. Przedstawicielom Koalicji towarzyszyła także Karolina Szostak, dziennikarka sportowa, reporterka i prezenterka telewizyjna.
- Ten rodzaj przestępczości jest jednym z najtrudniejszych. Jesteśmy tym skuteczniejsi im lepiej współpracujemy z innymi podmiotami, służbami, organizacjami - powiedział, zwracając się do zebranych, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej. - Dziękuję za wiele lat współpracy z Koalicją Antypiracką, za wspomaganie przy realizacjach spraw, ale także za szkolenia, dzięki którym policjanci łatwiej i swobodniej poruszają się w tym obszarze i w swoich działaniach są pewniejsi i skuteczniejsi.
Policjanci z Bydgoszczy nagrodzeni
Złotymi Blachami wyróżniono łącznie osiem policyjnych komórek. Za 2019 rok (w związku z pandemią i obostrzeniami uroczystość nie odbywała się w poprzednich latach) nagrody otrzymały jednostki policji z Poznania, Białegostoku, Szczecina i Warszawy. Policjanci z Podlasia nagrodę otrzymali za sprawę pirackiego serwisu VOD, w której sprawca usłyszał wyrok zapłaty poszkodowanym podmiotom rekordowej sumy 48 mln zł. Jednostki ze Szczecina i stolicy Wielkopolski zostały natomiast wyróżnione za akcje przerwania nielegalnego procederu udostępniania uprawnień kart abonenckich płatnych platform satelitarnych (tzw. sharing).
Za 2020 roku wyróżniono funkcjonariuszy z Olsztyna za zablokowanie dostępu do nielegalnego odbioru telewizji dla ok. 1 300 osób. Za działalność w tym samym roku nagrodzono Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy. Funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiego Złotą Blachę otrzymali za zamknięcie dużego serwisu streamingowego nielegalnie rozpowszechniającego filmy i seriale.