https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja o próbie uprowadzenia dziecka w Janikowie

Dariusz Nawrocki
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum
Obcy mężczyzna zaczepił dwóch chłopców. Zapytał czy odwieźć ich do domu, miał proponować też cukierki.

Janikowo żyje informacjami dotyczącymi próby uprowadzenia dziecka. Policjanci ostrzegają szkoły, a nauczyciele mówią o tym rodzicom i uczniom. W przedszkolu pojawiła się nawet kartka z ostrzeżeniem: "Uwaga rodzice! W związku z otrzymanymi informacjami z Komisariatu Policji w Janikowie dotyczącymi próby uprowadzenia dziecka, prosimy o przeprowadzenie rozmowy z dziećmi na temat kontaktu z obcymi osobami".

Szeroko opisywaliśmy sprawę tutaj:Próba uprowadzenia dziecka w Janikowie? Niepokój w miasteczku

Wczoraj inowrocławska policja oficjalnie zdradziła nam jedynie, iż komisariat policji w Janikowie nie prowadzi postępowania dotyczącego próby uprowadzenia dziecka, ponieważ nie było takiego zgłoszenia.

Dziś mieliśmy poznać więcej szczegółów. - 19 września policjanci z komisariatu w Janikowie otrzymali informację, że tego dnia, jedną z ulic Janikowa ze szkoły wracało dwóch chłopców. Przy skrzyżowaniu, przez które obaj przechodzili, stał zaparkowany samochód, w którym siedział mężczyzna. Jak wynika z relacji chłopców, mężczyzna zapytał czy odwieźć ich do domu, miał proponować też cukierki. Gdy chłopcy odmówili, mężczyzna odjechał - relacjonuje asp. szt. Izabella Drobniecka.

Dodaje, że po tym sygnale policjanci nawiązali kontakt z placówkami oświatowymi w Janikowie. Zachęcali, by opiekunowie, wychowawczy i nauczyciele przeprowadzili z dziećmi rozmowy na temat prawidłowego reagowania na osoby obce, czyli: nie rozmawiania z nimi, czy wręcz zakazu wsiadania z obcym do pojazdu.

Powtarza, iż "policja nie prowadzi postępowania dotyczącego próby uprowadzenia dziecka, ponieważ nie było takiego zgłoszenia". Zachęca jednak, by rozmawiać z dziećmi na temat zasad bezpieczeństwa, w tym jak reagować na zaczepki osób obcych.

Policjanci na terenie powiatu inowrocławskiego prowadzą na bieżąco spotkania profilaktyczne w przedszkolach i szkołach. Rozmawiają z dziećmi na temat zasad bezpieczeństwa, w tym jak reagować na zaczepki obcych osób.

- Takie rozmowy powinny być prowadzone także w domach. Uczulajmy zatem dzieci na to, aby wiedziały jak zachować się, gdy dziecko zaczepia osoba obca. Mówmy dzieciom, by nie rozmawiały z obcymi osobami, nie brały od nich żadnych rzeczy (słodyczy, zabawek, pieniędzy), nie zgadzały się na spacer z nieznaną osobą, nie wsiadały do samochodów takich osób. Uczmy dzieci, że w takich przypadkach dziecko powinno głośno krzyczeć, wzywać pomocy i uciekać - podkreśla Drobniecka. Dodaje, że policjanci na spotkaniach profilaktycznych w przedszkolach i szkołach mówią o tym nieustannie.

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 22.09.2017 o 12:50, Co za czasy..? napisał:

Za dawnych lat można było autostopem przejechać kraj, a w czasie deszczu czy zimą zabierało się dzieci idące do szkoły i nikomu do głowy nie przyszły głupie myśli. Teraz nie możesz odezwać się do dziecka by nie zostać oskarżonym o niecne zamiary.

A po jaki ch***  chcesz się do cudzych dzieci odzywać ?

M
Michał

Kiedyś o wielu rzeczach się nie mówiło tylko zamiatało pod dywan - w przeszłości nie było inaczej a ludzie wcale nie byli lepsi - nie ma co mitologizować przeszłości. Jeżeli taka wzmożona czujność pozwoli ochronić choć jedno dziecko to trzeba głośno mówić o zagrożeniach i zrobić wszystko aby dzieci były bezpieczne... MÓWIĆ, OSTRZEGAĆ I UCZYĆ jak się zachować w takiej sytuacji!!!

C
Co za czasy..?
Za dawnych lat można było autostopem przejechać kraj, a w czasie deszczu czy zimą zabierało się dzieci idące do szkoły i nikomu do głowy nie przyszły głupie myśli. Teraz nie możesz odezwać się do dziecka by nie zostać oskarżonym o niecne zamiary.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski