Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Nowe przedszkole zaplanowano na terenie przy wjeździe do parku, od ul. Glinki, w pobliżu skrzyżowania z ul. Paciorkiewicza. To zalesiony teren, który wcześniej nigdy nie był wykorzystywany na cele produkcyjne. Budowę rozpoczęto od wykopania betonowych słupów podtrzymujących niegdyś starą magistralę gazową.
- Inwestor - Miasto Bydgoszcz, za pośrednictwem spółki BPPT, i wykonawca realizacji tej budowy łamią podstawowe przepisy prawa - ocenia jeden z naszych czytelników. - Łamanie prawa polega na nieogrodzeniu terenu budowy i nieumieszczeniu tablicy informacyjnej budowy. Z prawa budowlanego wynika jasno, że przed rozpoczęciem budowy kierownik budowy jest obowiązany zabezpieczyć teren budowy lub rozbiórki.
Nasz rozmówca zauważa, że przez teren nieogrodzonej budowy przechodzą ludzie, skracając sobie drogę do pracy i domu. - Istnieje duże ryzyko, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i na którąś z postronnych osób przewróci się wykopany z ziemi słup lub inny fragment konstrukcji magistrali gazowej - słyszymy. - Sprawa łamania prawa została zgłoszona już do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy.
- I wydaje się, że sprawa jest zamieciona pod dywan, gdyż żadna instytucja czy organ nie chce zaszkodzić miastu - uważa nasz rozmówca - Słupy po rozebranym rurociągu gazowym są nadal budowlą lub obiektem budowlanym i wymagają stałego nadzoru lub kontroli. Zawsze zdarzyć się może, że w trakcie np. kładzenia światłowodu przez firmę telekomunikacyjną na pracowników przewróci się taki słup i doprowadzi do wypadku. Tak sytuacja zdarzyć się może przy prowadzeniu jakichkolwiek innych prac niezwiązanych ze słupami, a także gdy będzie tam jechał ktoś rowerem, spacerował z pieskiem, czy zbierał grzyby. Stąd konieczność dbania o stan techniczny każdej budowli i wykonywanie przeglądów nawet gdy budowla, w tym przypadku słup, nie jest już wykorzystywany zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, a tylko „sobie stoi”.
W środę (9.11) o sytuacji na budowie powiadomiono policję.
- Na miejsce udał się patrol, który rozmawiał z pracownikiem budowy. Z uzyskanych informacji wynika, że plac budowy oddano wykonawcy dwa dni wcześniej, w tej chwili trwają dopiero przygotowania placu. Żeby rozpocząć faktyczną działalność inwestycyjną, wykonawca musi przygotować teren, co właśnie robi - informuje o ustaleniach policji nadkom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Małgorzata Jurek, specjalista ds. Marketingu i Public Relations BPPT stwierdza, że na terenie inwestycji nie wystąpiły żadne nieprawidłowości. - Teren pod budowę przedszkola został przekazany wykonawcy dnia 2 listopada 2022r. - mówi. - Z dniem 7.11 rozpoczęły się prace porządkowe w postaci wykonania dojazdu, karczowania krzaków i niskiej roślinności. Powyższe prace są niezbędne do rozpoczęcia docelowej inwestycji i nie są bezpośrednio powiązane z procesem budowlanym.
Przedszkole będzie miało charakter związany z przedmiotami ścisłymi, z biznesem, z przemysłem. Funkcjonować ma w nim sześć oddziałów dla 150 dzieci.