Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy spożywają za dużo cukru. Lekarze nie mają wątpliwości, jakie konsekwencje nas czekają

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W oddziale NFZ w Bydgoszczy, podczas Środy z profilaktyką, wykonywano bezpłatne badania i udzielano porad.
W oddziale NFZ w Bydgoszczy, podczas Środy z profilaktyką, wykonywano bezpłatne badania i udzielano porad. Arkadiusz Wojtasiewicz
Prognozy nie są optymistyczne - już za 5 lat co trzeci Polak będzie otyły. Takiego efektu należy się spodziewać, ponieważ spożycie cukru gwałtownie rośnie.

W środę (26 lutego) w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ odbyło się spotkanie, podczas którego m.in. przedstawiono wyniki raportu dotyczącego cukrzycy. Ponadto, bydgoszczanie mogli skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi, badania ciśnienia krwi oraz porad dietetyka i lekarza diabetologa.

- Z naszego zaproszenia skorzystało 50 osób – mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka KP OW NFZ w Bydgoszczy i dodaje, że wiele z nich uzyskało również poradę specjalisty.

Spożycie cukru szybko rośnie

Statystyczny Polak zjadł w 2017 roku aż 44,5 kg sacharozy, czyli o 6,1 kg więcej niż w 2008 r.
Z danych NFZ wynika, że wprawdzie czystego cukru Polacy konsumują mniej niż kilka lat temu, ale zwiększyło się spożycie produktów, które zawierają sacharozę w tym m. in. napojów energetycznych i izotonicznych oraz gotowych potrawach. Okazuje się, że aż jedna trzecia dzieci w wieku 8 lat pije już tego typu napoje przynajmniej dwa razy w tygodniu. Natomiast w grupie nastolatków aż 67 proc. spożywa napoje energetyczne.

- Może nam się wydawać, że go ograniczamy, ponieważ coraz mniej spożywamy „czystego” cukru, kupowanego bezpośrednio w sklepie(...) chętniej niż kiedyś sięgamy po napoje słodzone cukrem - tu badania nie pozostawiają wątpliwości, że jest to jedna z krótszych dróg do otyłości - czytamy w raporcie przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co trzeci Polak ma nadwagę

Zatem nadmiar spożywanych cukrów prowadzi do otyłości, a ona jest powodem powstawania wielu groźnych chorób. Przy tak dużym, rocznym spożyciu sacharozy statystyki otyłości nie są optymistyczne. Otóż, według NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły.

- Skala tego zjawiska systematycznie rośnie. Nie ma też co liczyć na poprawę, prognozy nie są optymistyczne - szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn – przestrzegają analitycy NFZ. - Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku. W Polsce blisko 1.400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Podstawowym objawem cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy (cukru) we krwi. Cukrzycę charakteryzuje nieprawidłowa przemiana cukrów, białek i tłuszczów. Zaburzenia te wynikają z niewłaściwego wydzielania i / lub działania insuliny. Insulina jest hormonem wydzielanym przez specjalne komórki w trzustce i jest ona jedynym hormonem, który obniża poziom cukru we krwi.

Dzięki insulinie glukoza dostarczana jest do pracujących mięśni, magazynowana w wątrobie, odkładana w tkance tłuszczowej. Przewlekle utrzymujące się wysokie cukry prowadzą do uszkodzenia, zaburzenia funkcji, a nawet niewydolności wielu narządów. Wyróżniamy kilka typów cukrzycy w zależności od przyczyny jej powstania. Cukrzyca typu 2 występuje w populacji najczęściej i jest ciągle zbyt późno rozpoznawana, nierzadko przy okazji zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego tak ważne jest aktywne poszukiwanie tej choroby u osób z grup ryzyka (z nadwagą, otyłością, z cukrzycą w rodzinie, u mało aktywnych fizycznie, chorujących na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, u kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej, u kobiet, które urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg, u osób po zawale serca, udarze mózgu).

Bezpłatne konsultacje

Środy z profilaktyką w siedzibie oddziału NFZ w Bydgoszczy odbywają się w każdym tygodniu.

- Jedna środa w miesiącu zostanie poświęcona albo cukrzycy albo otyłości – mówi Barbara Nawrocka. - Ponadto, zatrudniliśmy dietetyka, który udziela porad w dni robocze, w godzinach pracy urzędu.

Na konsultacje można się umówić telefonicznie (nr tel.: 52 325 29 56) lub mailowo (adres: [email protected]).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera