Jak podaje TVN24 jeszcze w 2005 roku spożycie alkoholu wynosiło około 9,5 litra na osobę. Aktualnie statystyczny Polak wypija aż 11 litrów! Głównymi powodami takiego zjawiska jest niska cena alkoholu oraz jego powszechna dostępność.
Jak informują sprzedawcy najchętniej kupowane są tzw. "małpki", które cieszą się dużą popularnością szczególnie rano. Częściej też po alkohol sięgają mężczyźni. Szacuje się, że spożywają oni 18 litrów czystego alkoholu rocznie, natomiast kobiety 5,5 litra.
Eksperci alarmują, że jesteśmy bliscy przekroczeni granicy, za którą rozpoczyna się degradacja społeczna. O problemach Polaków z alkoholem mówiono już, kiedy średnie spożycie alkoholu na osobę wynosiło 8 litrów na głowę.
Eksperci alarmują, że jesteśmy bliscy przekroczeni granicy, za którą rozpoczyna się degradacja społeczna.
Krzysztof Brzózka w rozmowie z TVN24 wyjaśnił jakie działania należy podjąć, żeby temu zaradzić. Aby ograniczyć spożywanie alkoholu należy zamknąć aż 80 proc. punktów sprzedaży alkoholu oraz podnieść jego ceny. Aktualnie zakup alkoholu nie stanowi żadnego problemu, a jego cena jest niska w stosunku do zarobków.
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od lat przekonuje do wprowadzanie zakazu sprzedaży małych butelek - do 200 mililitrów. Kuszą, bo są tanie i poręczne - mówi w rozmowie z TVN24 Brzózka.
Alkohole najczęściej spożywane przez Polaków [lista]
Naukowcy z Uniwersytetu w Sussex przeprowadzili badania dotyczące korzyści, jakie daje odstawienie alkoholu na jeden miesiąc. Oprócz oczywistej korzyści dla ogólnego zdrowia i zbawiennego wpływu na stan naszej wątroby, odstawienie alkoholu ma również inne plusy.
Badanie zostało przeprowadzone w ramach inicjatywy "Suchy styczeń", która zyskuje na popularności nie tylko w Anglii.
Co daje odstawienie alkoholu nawet na miesiąc?
- w ogóle rzadziej sięgamy po alkohol
- rzadziej przesadzamy z alkoholem, łatwiej stawiamy sobie granice
- skuteczniej kontrolujemy picie
- uświadomienie, że do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol
- lepiej śpimy
- jesteśmy zdrowsi, poprawia się stan naszej skóry
- oszczędzamy
Wyniki przeprowadzonych badań nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Nadmierne spożywanie alkoholu niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji. Umiar w spożywaniu trunków i samokontrola są bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Nadmierne spożywanie alkoholu bardzo źle wpływa na nasz układ nerwowy, wątrobę oraz trzustkę.
