MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywdzeni mają głos. W Bydgoszczy pomaga się ofiarom przestępstw

Jarosław Jakubowski
Infografika: Kamil Mójta
Sprawy spadkowe, cywilne, rzadziej karne - z tym zwracają się bydgoszczanie w związku z tygodniem pomocy osobom pokrzywdzonym. Zainteresowanie jest niewielkie.

Od poniedziałku w całej Polsce trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Bydgoszczy ciężar prowadzenia dyżurów wzięli na siebie prokuratorzy.
[break]

Siedem osób do środy

- Zainteresowanie na razie nie jest zbyt duże. Ja przyjąłem jedną osobę i prokurator Ewa Olszewską też jedną - mówi Włodzimierz Marszałkowski, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe.
Podobnie jest po drugiej stronie Brdy w Prokuraturze Rejonowej Bydgoszcz-Północ.
Sprawy, z którymi przychodzą interesanci, dotyczą różnych dziedzin prawa: spadkowego, rodzinnego, cywilnego i karnego. Często chodzi nie tyle o pomoc osobie pokrzywdzonej, co o rzetelną poradę prawną.
Jedna z osób, która zwróciła się o pomoc do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe, chciała dowiedzieć się czegoś na temat dziedziczenia po osobie zmarłej.

- Do środy Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe w Bydgoszczy przyjęły siedem osób. Cztery w Inowrocławiu. To mało, ale nie chcę snuć przypuszczeń, dlaczego - mówi prokurator Jan Bednarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.
W ubiegłym roku w ramach tygodnia pomocy prokuratorzy okręgu bydgoskiego udzielili porad 60 osobom. Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa do jutra włącznie.

Dyżury pełnią prokuratorzy prokuratur rejonowych: Północ przy ul. Przyrzecze 2-4, Południe przy Nowym Rynku 10, a także w prokuraturach rejonowych okręgu: w Inowrocławiu, Mogilnie, Nakle, Szubinie, Świeciu, Tucholi i oddziale zamiejscowym w Żninie. Można się do nich zgłaszać w godzinach urzędowania.

Już nie chcą być „ofiarami”

W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy (ul. Okrzei 10, naprzeciwko KPEC-u) dyżury pełnią prokuratorzy poszczególnych wydziałów. Dziś - wydziału V śledczego, a jutro - VI. ds. przestępczości gospodarczej. Śledczy przyjmują interesantów w godzinach 10-14.
- Tydzień pomocy jest akcją, która ma zasygnalizować osobom pokrzywdzonym, że mogą liczyć na naszą pomoc. Ale również w pozostałym okresie nikt, kto do nas przyjdzie, nie zostanie odesłany z kwitkiem - zapewnia prokurator Marszałkowski.

W Polsce dni osób poszkodowanych w przestępstwach zaczęto obchodzić ponad dziesięć lat temu. W 2003 roku Sejm przyjął ustawę, która ustanowiła 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
W ubiegłym roku z nazwy akcji usunięto słowo „ofiar”. Odtąd obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczyło, że zmiana wynika „z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, które zwracały uwagę na niekorzystne dla nich skojarzenia ze słowem „ofiara”...
Do akcji włączyła się w tym roku między innymi Naczelna Rada Adwokacka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!