https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pojechali zabezpieczać teren katastrofy, ukradli 500 dolarów [bydgoskie kalendarium, 17 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Pixabay
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 17 lutego [bydgoskie kalendarium "Expressu"].

17 lutego 1922 roku w hotelu „Pod Orłem” odbył się wielki wiec byłych mieszkańców kresów wschodnich, którzy po powstaniu Polski osiedlili się w Bydgoszczy. Omawiano sprawę odszkodowań za majątki pozostawione na terenach zajętych przez Związek Sowiecki.

17 lutego 1924 roku zakończył się w Bydgoszczy w sali Strzelnicy przy ul. Toruńskiej dwudniowy zjazd Hallerczyków, którego gościem specjalnym był generał Józef Haller, naczelny dowódca m.in. Błękitnej Armii, Legionów i Frontu Pomorskiego. Ostatnim akcentem zjazdu było przedstawienie sztuki Władysława Anczyca „Kościuszko pod Racławicami” w Teatrze Miejskim.

17 lutego 1935 roku na skutek wichury sięgającej 100 km na godzinę z domu na narożniku ulic Pomorskiej i Dworcowej zerwała się część blachy pokrywającej gzyms. Kilkumetrowej długości połać blachy z trzeciego piętra spadła na chodnik, którym na szczęście w tym momencie akurat nikt nie przechodził.

17 lutego 1937 roku bydgoskie Muzeum Miejskie otrzymało w darze liczny zbiór prac Leona Wyczółkowskiego, przekazany przez wdowę po śmierci artysty.

17 lutego 1948 roku na spotkaniu organizacyjnym z udziałem wojewody i prezydenta miasta zebrał się w Bydgoszczy społeczny komitet budowy pomnika gen. Karola Świerczewskiego. Pomysł ten nigdy nie doczekał się realizacji.

17 lutego 1950 roku w Pomorskim Domu Sztuki w Bydgoszczy koncertowała zdobywczyni I nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1949 roku, Halina Czerny-Stefańska.

17 lutego 1988 roku w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok w procesie trzech funkcjonariuszy bydgoskiego oddziału ZOMO, którzy podczas zabezpieczania terenu katastrofy kolejowej w Terespolu Pom. ukradli jednemu z poszkodowanych podróżnych aktówkę z zawartością 500 dolarów. Sąd skazał ich na kary pozbawienia wolności od półtora roku do dwóch i pół roku oraz wysokie grzywny.

17 lutego 1989 roku w nocy dokonano włamania do magazynu Zakładu Fotochemicznego „Foton” przy ulicy Nowej w Bydgoszczy, skąd skradziono 750 kilogramów azotanu srebra używanego do produkcji błon fotograficznych. Sprawców nigdy nie ujęto.

17 lutego 1992 roku zamknięte zostały kasy Bydgoskiego Towarzystwa Kapitałowo-Inwestycyjnego, działającego od stycznia 1990 roku i przyjmującego gotówkę na wysoki procent, choć czyniącego to nielegalnie, bez zgody nadzoru bankowego. Pieniędzy klientom towarzystwa nigdy nie wypłacono. Poszkodowanych zostało ok. 8 tys. osób na sumę ponad 200 mld starych złotych.

17 lutego 1994 roku przy ul. Kordeckiego otwarty został pierwszy w Bydgoszczy salon fryzjerski dla psów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bardzo dobrze, ze niewybudowano bandycie Swierczewskiemu pomnika.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski