Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020. Prognoza dla Bydgoszczy i regionu

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
Prognoza pogody na drugą połowę grudnia 2020. Jakie będą święta Bożego Narodzenia?
Prognoza pogody na drugą połowę grudnia 2020. Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Arkadiusz Wojtasiewicz
Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie grudnia? Niestety bydgoski meteorolog Bogdan Bąk nie ma najlepszych informacji. Szanse na białe święta Bożego Narodzenia w naszym regionie są niewielkie. Zamiast tego szara, ponura aura z niewielką liczbą dni, w których zobaczymy słońce. Poniżej prognoza pogody od 17 do 30 grudnia 2020 od Bogdana Bąka.

Festiwal szarości. Tak nazywam okres czasu, który przypada mniej więcej od 10 grudnia do Świąt. Czasami rozpoczyna się kilka dni wcześniej, innym razem kończy się z początkiem kolejnego roku.

Wiadomo, że w tym czasie dni są najkrótsze, ale czy one muszą być takie ponure? Zauważyłem, że kiedy zalega śnieg, to słońce ma większą szansę na przebicie się przez chmury. Przy temperaturze lekko powyżej 0ºC i przy słabym wietrze lub ciszy, szare chmury hamują wszelkie próby przejaśnień. Ranek to znowuż zmora dla kierowców. Skrobanie szyb, później wolna jazda, bo droga często pokryta jest cienką warstwą lodu. Piszę o tym, bo modele prognostyczne serwują nam kolejne dni właśnie z taką aurą.

Prognoza pogody autorstwa Bogdana Bąka
Prognoza pogody autorstwa Bogdana Bąka Arkadiusz Wojtasiewicz

Na przejaśnienia można liczyć tylko w tych dniach, kiedy powietrze będzie napływać z kierunków bardziej północnych, a tych ma być do końca roku niewiele. Szanse na promyki słońca maleją też z powodu utrzymywania się wysokiego ciśnienia. Na czternaście prognozowanych dni aż w jedenastu ciśnienie będzie powyżej 1020 hPa, a w niektóre dni przekroczy wartość 1030 hPa! A co ze świątecznym śniegiem? W górach będzie na pewno, w naszym regionie raczej nie. Chociaż już od świąt zacznie się powolny okres ochłodzenia, to do końca roku nie przewiduje się opadów.

Symulacja prognozowanej temperatury w Polsce - źródło windy.com, model ECMWF:

POLECAMY

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera