Grudzień rozpoczniemy temperaturami na plusie. W niedzielę, 1 grudnia, w kraju termometry pokażą od 2 do 8 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera w przeważającej części kraju. W środę (4 grudnia) termometry w Polsce pokażą od 0 stopni na wschodzie, do 6 stopni Celsjusza na zachodzie. W dniach 1-4 grudnia nie są prognozowane opady, nie powinien też dokuczać wiatr. Co nas czeka w dalszej części miesiąca?
Długoterminowa prognoza pogody na grudzień 2024
Zgodnie z długoterminową prognozą pogody opracowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w grudniu na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej (z lat 1991-2020). Na zachodzie i Ziemi Łódzkiej możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Zima 2024/2025 - długoterminowa prognoza pogody
Instytut opracował również prognozy na dalszą część zimy - co nas czeka w styczniu i lutym 2025?
Styczeń 2025
- Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej - informuje Instytut.

Luty 2025
- Średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej - prognozuje IMGW.

Długoterminowa prognoza - jak ją czytać?
Warto dodać, że prognoza przygotowywana z takim wyprzedzeniem - mimo coraz lepszych narzędzi - obarczona jest pewnym ryzykiem błędu.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - zaznacza IMGW.
