Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziękujmy babci i dziadkowi

Magdalena Ratajczyk
ANNA GROMIŃSKA, psychoterapeuta, trener treningu interpersonalnego i warsztatów umiejętności psychospołecznych z Centrum pomocy psychologicznej i psychoterapii w Toruniu „Jestem”.

ANNA GROMIŃSKA, psychoterapeuta, trener treningu interpersonalnego i warsztatów umiejętności psychospołecznych z Centrum pomocy psychologicznej i psychoterapii w Toruniu „Jestem”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 184315" sub="Maluchy z bydgoskiego przedszkola „Jagódka” występowały dla babć i dziadków /Fot:Tadeusz Pawłowski">Jaka jest rola babci i dziadka?

Zupełnie inna niż rodzica. Dziadkowie są od tego, by dziecko rozpieszczać. Nie czują na sobie takiej presji i odpowiedzialności jak jego rodzice. Maluchowi jest to potrzebne, bo dzięki temu ma kogoś, kto pogłaska go po głowie, pozwolili na więcej, a przy tym nie stawia wygórowanych wymagań.<!** reklama>

To dobrze, że mniej wymagają?

Oczywiście, że dobrze. Pozwólmy dziadkom być dziadkami i nie oczekujmy, że zastąpią wnukom rodziców. Musimy zrozumieć to, że to zupełnie różne role, i że babcia i dziadek nie będą tacy jak my. Oddając dziecko pod ich opiekę, nie oczekujmy więc, że będą je wychowywać i zachowywać się jak my.

Niektórzy babcie i dziadkowie spędzają z wnukami mnóstwo czasu. Czy nie za wiele od nich oczekujemy?

Kiedyś kobiety nie były tak aktywne zawodowo. Dziś wiele z nich robi karierę, przez co spędza dużo czasu w pracy. Czasami wydaje się więc, że idealnym rozwiązaniem jest zostawienie potomka pod opieką babci czy dziadka.

Musimy pamiętać jednak o tym, żeby ich zbytnio nie obciążać i by z przyjemności przebywania z wnukiem, nie zamieniło się to w obowiązek ponad ich siły. To, że są na emeryturze i większość czasu spędzają w domu, nie jest też powodem, by odbierać im czas dla siebie. Jeśli nasi rodzice opiekują się wnukami w czasie kiedy my pracujemy, pamiętajmy, żeby po powrocie do domu zająć się dziećmi i dać dziadkom czas na odpoczynek.

Może więc lepiej zatrudnić opiekunkę?

Ma to swoje plusy i minusy. Opieka dziadków nie wiąże się z wydatkami, jest więc korzystniejsza ekonomicznie. Rodzice zostawiając dziecko z kimś, kogo zna, a kogo oni darzą zaufaniem. Czują, że ma ono zapewnione bezpieczeństwo. Nie można przewidzieć jak maluch zareaguje na obcą osobę oraz czy ona odpowiednio się nim zajmie. Komu innemu jak nie dziadkom zależy na dobru wnuka? Dziadkowie też czerpią korzyści.

Mają stały kontakt z dzieckiem i czują się potrzebni. Są też minusy. Babcia i dziadek, którzy cały czas zajmują się naszym potomstwem, mogą wyjść ze swojej roli i zacząć „być rodzicami”, a to nie jest dobre dla nikogo. Nie musimy się jednak tego obawiać, gdy odpowiednio zadbamy o to, byśmy to my zajmowali się sprawami dyscypliny w naszym domu. Jeśli tak nie jest, zaczynają narastać konflikty - wtedy lepiej zatrudnić opiekunkę.

Co zmienia się w życiu kobiety, kiedy zostaje babcią?

To dość specyficzna sytuacja. Dzieci same decydują o tym, że zostaną rodzicami, a babcia staje przed faktem dokonanym. Wszystko zależy od tego. czy akceptuje ona powiększenie rodziny córki lub syna. Jeśli tak, to ucieszy się z nowej roli, w przeciwnym wypadku nie będzie to dla niej radosna nowina.

Każdy z nas ma własne wyobrażenie o babci idealnej i bardzo możliwe, że po narodzinach maleństwa świeżo upieczona babcia będzie chciała się do tego obrazu upodobnić. Są panie, które twierdzą, że skoro są babcią, to muszą być już stare. Jeśli ktoś ma takie obawy, to uspokajam: pojawienie się na świecie wnuka na pewno nie doda nam ani lat ani zmarszczek, wręcz przeciwnie - może pozwolić nam odzyskać młodzieńczą witalność.

Zmieniają się także relacje rodzinne?

Czasami narodziny wnuka stają się okazją do odbudowania więzi rodzinnych. Młodzi rodzice bywają zaskoczeni relacjami, jakie nawiązują ich matka i ojciec z wnukiem. Zamieniają się z wymagających i surowych w zdystansowanych i wyrozumiałych. To na rodzicach ciąży odpowiedzialność, więc oni mogą ze spokojem oddać się roli dziadków.

Coraz więcej osób wyjeżdża za granicę. Jak mają radzić sobie dziadkowie, którzy przez to mają mniej okazji do spotkań z wnukami?

Jest to trudna sytuacja, na której wszyscy tracą, rodzice - bo nie mają wsparcia ze strony dziadków, wnukowie - bo są z dala od kochających babć i dziadków, no i sami dziadkowie - pozbawieni relacji z wnukami. Trzeba dbać o kontakt. Jeśli dzieci są małe, to podtrzymywanie kontaktów jest zadaniem ich rodziców.

Jeśli jednym możliwym środkiem komunikacji jest komputer, może warto, by dziadkowie nauczyli się z niego korzystać. Teraz wiele osób starszych właśnie w ten sposób komunikuje się z rodziną, którą dzielą od nich kilometry. Przesyłają sobie zdjęcia, rozmawiają za pomocą kamery internetowej. Dla tych, którzy wolą tradycyjny kontakt, pozostają telefony, listy albo odwiedziny.

Jak okazać wdzięczność za pomoc babci i dziadka?

To indywidualna sprawa. Dzieci, które mają dobry kontakt ze swoimi rodzicami, wiedzą, co sprawi im przyjemność. Ważne, by pokazać, że to co robią, wiele dla nas znaczy. Czasami wydaje nam się, że ludzie wiedzą, że jesteśmy im wdzięczni, a w rzeczywistości tak nie jest. Podziękujmy więc im – Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja do tego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!