Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podwyżki ciepła w spółdzielniach mieszkaniowych w Bydgoszczy są już pewne

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Ceny ciepła w Bydgoszczy pójdą w górę
Ceny ciepła w Bydgoszczy pójdą w górę Sławomir Kowalski
Podwyżki ciepła w spółdzielniach mieszkaniowych w Bydgoszczy są już pewne. Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zrzuca winę na ProNaturę i elektrociepłownię. Spółdzielnie liczą, ile lokatorzy zapłacą.

Zobacz wideo: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. To trzeba wiedzieć!

- Po tym, jak KPEC zafundował nam podwyżki na poziomie 14 procent, odwołaliśmy się do Urzędu Regulacji Energetyki i ceny nieco opuszczono, do jakichś 13 procent - mówi Zbigniew Sokół, prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i szef Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. - To nie oznacza, że podwyżki na metrze mieszkania, jak my to obliczamy, będą jakieś duże. Ale w skali roku w mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych to wzrost opłat o jakieś 300 złotych rocznie.

Prezes ocenia, że w innych spółdzielniach jest podobnie.

Więcej podwyżek niż obniżek

Jacek Kołodziej, prezes SM Budowlani, tłumaczy, że składnik ciepła zależy od po pierwsze - cen z ECII, a po drugie stawek KPEC, który to ciepło dostarcza. - A ten swoje dokłada za przesył - mówi prezes BSM. - Jako BSM rozliczamy należności w okresie rocznym, od 1 marca. Ale nie wszystkie budynki jednocześnie, lecz w kolejnych miesiącach inne. Na razie mogę powiedzieć, że były i podwyżki i obniżki, choć podwyżek niestety było więcej.

- Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych odwołał się do URE prawdopodobnie w związku z podwyżkami cen z drugiej połowy 2020 roku, kiedy w wyniku zatwierdzenia nowej taryfy PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, a następnie taryfy KPEC - w sierpniu 2020 zostały wprowadzone zmiany cen ciepła i stawek opłat za usługę przesyłową - wyjaśnia Tomasz Lewandowski, kierownik Biura Zarządu KPEC. - Spółka z dniem 1 kwietnia br. wprowadziła zmianę cen ciepła i stawek opłat za usługę przesyłową w Bydgoszczy z powodu obowiązywania nowej taryfy MKUO ProNatura, a wzrost cen wynikających z tej zmiany w stosunku do cen stosowanych od 08.08.2020r. wynosi średnio 0,46 procenta. PGE w Bydgoszczy wprowadzając zmiany cen od 1 lipca 2020 i w ogłoszonej nowej taryfy obowiązującej od 1 sierpnia 2020 podniosła stawki średnio o 13 procent.

Mały wpływ ProNatury

ProNatura zaznacza, że to, co sprzedaje KPEC-owi to niewielka część zasilania miasta.

- Nasza taryfa za ciepło wyprodukowane jest zatwierdzana co roku przez Urząd Regulacji Energii i po takiej cenie jest sprzedawana do KPEC. Ostatni wzrost to 9 procent z uwagi na wzrostu kosztów produkcji. Udział naszego ciepła w systemie KPEC tzw. zimowym jest jednak stosunkowo niewielki, a nasza taryfa jest niższa niż taryfa EC2 - mówi Piotr Kurek, rzecznik miejskiej spółki ProNatura.

Tomasz Lewandowski z biura zarządu KPEC podkreśla, że taryfa KPEC zależą od źródła zasilania, a nie kategorii odbiorcy, co oznacza, że dla spółdzielni mieszkaniowych nie ma osobnych stawek. KPEC nie ma też wpływu na poziom cen ustalanych przez producentów ciepła, a po zatwierdzeniu ich przez prezesa URE, jako końcowy sprzedawca ciepła do odbiorców, musi wprowadzić je do rozliczeń.

Bydgoskie spółdzielnie wytrzymują

Jacek Kołodziej, prezes SM Budowlani, mówi wprost, że koszty utrzymania ewidentnie rosną. To wpływ np. wzrostu płacy minimalnej i opłat za media. - O energii elektrycznej już nawet nie mówię, zainwestowaliśmy w fotowoltaikę - podkreśla. - Mam nadzieję, że na obecnym poziomie uda nam się wytrwać do następnego okresu rozliczeniowego w marcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo