Światłowód na słupie? To mało prawdopodobne! - mówi jeden z internautów i dodaje: "Na pewno chodzi o rozpoznanie przed włamaniem".
Skontaktowaliśmy się z wiodącymi operatorami telekomunikacyjnymi, działającymi w regionie. Ci najwięksi, potwierdzili, że nie prowadzą prac na terenie Białych Błot. Jednak okazuje się, że panie, które m.in. wzbudziły czujność mieszkańców ulicy Pogodnej w gminie Ciele. Uspokajamy mieszkańców gminy, w tym rejonie rzeczywiście prowadzone są prace inwestycyjne i światłowód będzie podwieszony na słupach, a tam, gdzie możliwe, będzie wkopany w ziemię. Podwieszenie światłowodu jest tańsze niż zakopanie go, jednak taki sposób montażu wymaga częstszych prac konserwacyjnych, a sam przewód narażony jest na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne. Prace prowadzi spółka telekomunikacyjna NEXERA. Oto, komunikat, który otrzymaliśmy od przedstawicieli spółki:
"Uprzejmie informujemy, że gmina Białe Błota znajduje się w jednym z czterech regionów – mianowicie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem – w których NEXERA realizuje inwestycję w budowę sieci światłowodowej. Nasz sieć budowana jest doziemnie i napowietrznie. Do jej budowy wykorzystujemy istniejącą infrastrukturę, w tym również słupy energetyczne i telekomunikacyjne. Sieć doprowadzamy początkowo do granicy działki, a uruchamiając usługę budujemy przyłącze do domu. W regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, budowana przez NEXERĘ sieć światłowodowa ma do 2021 roku objąć swoim zasięgiem 164 tysiące gospodarstw domowych oraz 503 lokalizacje szkół, które uzyskają możliwość połączenia z szybką siecią dzięki projektowi Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. W samej gminie Białe Błota znajduje się natomiast blisko 600 tzw. białych adresów, czyli budynków nie znajdujących się w zasięgu sieci o bardzo wysokiej przepustowości. Już niedługo Białe Błota, Ciele, Kruszyn Krajeński, Lipniki, Przyłęki i Trzciniec znajdą się w zasięgu światłowodowej sieci NEXERY, a mieszkańcy tych miejscowości uzyskają dostęp do szybkiego Internetu. Szybkie przeprowadzenie i zakończenie naszej inwestycji wymaga także współpracy mieszkańców – właścicieli nieruchomości w tym rejonie. Dlatego dziękujemy za sprawne udostępnianie swoich nieruchomości na potrzeby przeprowadzenia budowy sieci, która będzie służyć całej społeczności.".
Zobacz również:
Rozpoczęła się największa inwestycja komunikacyjna w Bydoszczy. To rozbudowa ul. Kujawskiej. Co się zmieni? Zobacz: