Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poduszki powietrzne mogą być niebezpieczne dla dzieci

Zbigniew Juchniewicz
Samochód z poduszką powietrzną jest uważany za bezpieczniejszy niż model niemający takiego wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że ten element jest szczególnie groźny dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Samochód z poduszką powietrzną jest uważany za bezpieczniejszy niż model niemający takiego wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że ten element jest szczególnie groźny dla dzieci poniżej 12. roku życia.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194904" sub="Według ekspertów, najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dziecka jest środkowy fotel tylnej kanapy samochodu
FOT. Renault">

Poduszki bezpieczeństwa wraz z pasami mają ochraniać kierowców i pasażerów podczas wypadku. Te elementy są zaprojektowane tak, aby służyły osobom o średnim i wysokim wzroście. Dlatego mogą one stanowić poważne zagrożenie dla dzieci przewożonych na przednim siedzeniu.

Aby ochronić pasażera, w momencie zderzenia poduszka powietrzna musi zostać nadmuchana niemal natychmiast, dlatego jest zwalniana z deski rozdzielczej z prędkością blisko 200 km/godz. i błyskawicznie napełniana gazem.

Wielu producentów samochodów informuje o tym, że nie wolno na przednim siedzeniu pasażera przewozić niemowląt tyłem do kierunku jazdy, ponieważ siła uderzenia poduszki skierowana jest w tylną część głowy dziecka.

<!** reklama>

Poduszki powietrzne mogą być niebezpieczne również dla starszych dzieci siedzących na przednim siedzeniu. Dzieci mają słabsze mięśnie brzucha, szyi i pleców niż dorośli. Budowa ciała powoduje, iż dzieciom trudniej jest utrzymać wyprostowaną pozycję, nawet podczas niewielkiej kolizji. W efekcie, są one narażone na większe ryzyko uszkodzenia ciała podczas uderzenia przez poduszkę.

- Zdecydowanie najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dzieci w samochodzie jest środkowy fotel na tylnej kanapie, natomiast jeśli przewozimy dziecko na przednim siedzeniu, pamiętajmy o wyłączeniu poduszki i odsunięciu fotela maksymalnie do tyłu. Jeśli tego nie zrobimy, w przypadku wypełnienia poduszek gazem, dziecko może zostać zmiażdżone - mówi Ida Leśnikowska-Matusiak z Instytutu Transportu Samochodowego, ekspertka programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

- Ważne, żeby dziecko zawsze było przewożone w specjalnym foteliku ochronnym, dostosowanym do jego wieku, wzrostu i wagi oraz miało zapięte pasy bezpieczeństwa. W 96 proc. przypadków używanie fotelików i pasów bezpieczeństwa zapobiega wyrzuceniu dziecka do przodu w razie wypadku i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia urazu o 30 procent - dodaje Leśnikowska-Matusiak.

Niebezpieczne dla dzieci mogą być również boczne poduszki i kurtyny powietrzne. Pomimo że są one mniejsze od tych montowanych z przodu samochodu i wystrzeliwują z dużo słabszą siłą, najmłodsi mogą odnieść obrażenia, jeżeli ich głowa znajduje się zbyt blisko tych zabezpieczeń.

Dlatego warto zwrócić uwagę, aby dzieci nie były przewożone w ich bezpośrednim sąsiedztwie i nie opierały się o miejsca, z których w sytuacji wypadku zwalniane są boczne poduszki i kurtyny powietrzne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!