Z okazji 30-lecia powołania wydziału farmaceutycznego w Bydgoszczy oficjalne otwarto wczoraj Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza.
[break]
Dla celów naukowych
Ogród został założony dla celów edukacyjnych CM UMK - jako źródło roślinnego materiału dydaktycznego i przeznaczonego do badań naukowych, prowadzonych w szczególności przez katedrę i zakład biologii i botaniki farmaceutycznej oraz katedrę i zakład farmakognozji. Chodzi także o popularyzację wśród zwykłych mieszkańców roślin leczniczych i kosmetycznych.
- W ogrodzie zgromadzono blisko 200 gatunków roślin leczniczych i kosmetycznych, rodzimych i egzotycznych. W głównej części kolekcji dominują byliny i rośliny jednoroczne - informuje Maciej Balcerek, adiunkt katedry i zakładu farmakognozji CM w Bydgoszczy. - Przy pergolach posadzono pnącza. Mieszkańcy mogą cieszyć się zapachem olejków eterycznych, a także pogłębiać swoją wiedzę na temat roślin, które nieraz pomogły im w chorobie czy służyły jako kosmetyk.
Od października rośliny badają przede wszystkim studenci kosmetologii i farmacji.
Natura za darmo
Osoby, które odwiedzają ogród, łatwo rozpoznają rosnące w nim rośliny. Każda z nich zaopatrzona jest w etykietkę z informacjami o gatunku, przynależności do rodziny i miejscu naturalnego występowania. Bydgoszczanie mogą odwiedzać ogród bezpłatnie.
Trzy wydziały, piętnaście kierunkówWydział farmacji od 1984 roku należał do Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Od 2003 r. Akademia Medyczna podlega UMK w Toruniu. Obecnie Collegium Medicum ma trzy wydziały: farmaceutyczny, lekarski i nauk o zdrowiu. Studenci uczą się na 15 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia.