W środę, 23 października bydgoski ratusz wyłonił wykonawcę zlecenia usunięcia znad Brdy w centrum miasta siedlisko Rdestowca japońskiego. Roślina rozpleniła się na skarpie nad bulwarem między mostami Jagiełły i Królowej Jadwigi.
Inwazyjne gatunki obce (dalej IGO) to takie gatunki roślin i zwierząt, których wprowadzenie lub rozprzestrzenianie się zagraża bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym lub oddziałuje na nie w niepożądany sposób. Za taki właśnie uchodzi wspomniany rdestowiec. Przy okazji warto podkreślić, że roślina ceniona jest również za właściwości zdrowotne.
Niebezpieczne jest już kłącze długości 1 cm...
Do grupy gatunków IGO należą, m.in.: rdestowce (r. japoński, r. czeski i r. sachaliński).
- Z uwagi na szybkie przyrosty biomasy, małe wymagania siedliskowe i efektowny wygląd są to gatunki chętnie sadzone m.in. w ogrodach, z których niestety też samoistnie przemieszczają się na inne tereny - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
- Nasadzenia roślin należących do IGO stwarzają poważne zagrożenie dla rodzimej flory i fauny, a także siedlisk przyrodniczych i procesów zachodzących w przyrodzie - dodaje rzeczniczka. - Wypierają rodzime gatunki roślin lub znacząco ograniczają ich wzrost. W ten sposób zmieniają walory siedlisk przyrodniczych, przede wszystkim zubażają zróżnicowanie gatunkowe roślin, a przez to także zwierząt.
Rosną szybko, trudno je usunąć
Z uwagi na nieduże wymagania odnośnie siedliska, brak konkurencji i naturalnych wrogów, IGO rozprzestrzeniają się bardzo szybko i bardzo trudno je eliminować. Jak się dowiadujemy, wystarczy zaledwie 1 cm kłącza rdestowca do wytworzenia części nadziemnych i dalszego rozrastania się.
Postępowanie związane z IGO określają obowiązujące przepisy. Rozporządzenie Rady Ministrów 2022 roku w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów, zawiera listę i sposoby eliminacji IGO.
Ponadto, ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych określa, m.in. procedury związane z inwentaryzacją i eliminacją ze środowiska IGO.
- Na podstawie art. 15 tej ustawy, każdy kto stwierdzi obecności IGO w środowisku zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu Prezydentowi Miasta Bydgoszczy - dodaje Marta Stachowiak.
