Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Poczekamy, jak na nową ofertę zareagują bydgoszczanie - mówi prezydent Rafał Bruski

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Rower aglomeracyjnyRower aglomeracyjny
Rower aglomeracyjnyRower aglomeracyjny Jarosław Pruss
W środę oficjalnie ruszył Bydgoski Rower Aglomeracyjny. Bydgoszcz dołączyła do ciągle nielicznych miast, w których funkcjonuje rower miejski.

- Cztery lata współpracy ze środowiskami rowerowymi i mamy BRA. Wierzę, że rower miejski sprawdzi się jako narzędzie do rekreacji, jak i środek lokomocji w drodze do pracy - nie kryje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Na razie mamy 31 stacji i 310 rowerów. Poczekamy, jak na te ofertę zareagują bydgoszczanie i będziemy się starali rozwijać ten system.

PRZECZYTAJ:W systemie Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego zarejestrowało się ponad 1000 bydgoszczan

Wojciech Bulanda, przedstawiciel środowisk rowerowych, docenił rowerową politykę miasta. Bydgoski Rower Aglomeracyjny nie jest, co prawda, ofertą dla tych, którzy już jeżdżą dwusladem po mieście, ale zdecydowanie poszerza infrastrukturę rowerową. Ważne jest też to, że BRA kształtuje w opinii społecznej obraz roweru jako pełnoprawnego środka komunikacji. Doświadczenia z innych miast wskazują na to, że system stale się rozrasta i na to również liczymy w Bydgoszczy.

To dopiero początek

Prezydent zapowiedział rozbudowę sieci dróg rowerowych. - Jestem już po rozmowach ze starostą bydgoskim - stwierdził Rafał Bruski. - Chcemy, by drogi z Bydgoszczy i powiatu były połączone. Wielu jest zainteresowanych takimi drogami. Pamiętam, że gdy otwieraliśmy jedną z nich, do Koronowa, mimo fatalnej pogody przyjechało kilkudziesięciu rowerzystów. Zależy nam jednak na tym, bo sieć mocniej rozwinęła się w kierunku Solca Kujawskiego, stąd planujemy budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Toruńskiej.

Marcin Jeż, przedstawiciel firmy Bike U, nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem rowerów. - Na nas spoczywa obowiązek utrzymania rowerów w bardzo dobrym stanie technicznym. I z tej roli w innych miastach wywiązujemy się dobrze. Użytkownicy rowerów odwdzięczają się dobrym traktowaniem pojazdów. Owszem, zdarzają się różne incydenty, ale nie obawiamy się na przykład kradzieży. Rower jest bardzo charakterystyczny. Pamiętam, że kierowcy ze Szczecina sami dzwonili na policję, gdy zauważyli tamtejszy rower w Policach.

Cennik dostępny

Przypomnijmy, żeby skorzystać z BRA trzeba się najpierw zarejestrować (na stronie www.bra.org.pl). Koszt rejestracji wynosi 10 złotych, które można spożytkować na wypożyczenie roweru. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe (można więc spokojnie pokonać odcinek z jednej stacji do drugiej nie płacąc za przejazd). Od 21 minuty do godziny koszt wypożyczenia to 1 złoty. Druga godzina kosztuje 4 złote, trzecia 6 złotych. Każda kolejna godzina korzystania z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego - 7 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!