Po złoto na czas pojechał do RPA

PAP, Fa
Michał Kwiatkowski (Pacific Toruń) został w Kapsztadzie mistrzem świata juniorów w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas.

<!** Image 2 align=right alt="Image 90326" sub="Michał Kwiatkowski, zawodnik Pacifiku Toruń, jest uznawany za największy kolarski talent w Polsce. Potwierdził to, zdobywając złoty medal MŚ w RPA. Fot. Łukasz Trzeszczkowski">Kwiatkowski wyprzedził o 5 sekund Niemca Jakoba Steigmillera oraz o 7 sekund obrońcę tytułu Amerykanina Taylora Phinneya. Drugi z reprezentantów Polski, Piotr Gawroński zajął 19. miejsce.

Wśród juniorek triumfowała Dunka Maria Grandt Petersen. Polki nie startowały.

O Michale Kwiatkowskim krąży opinia, że jest talentem, jakiego w polskim kolarstwie dawno nie było.

W poprzednim sezonie, gdy był młodszy o rok od najlepszych juniorów, sięgnął po srebro (jazda na czas) i złoto (wyścig ze startu wspólnego) w mistrzostwach Europy w Warnie, wygrał wiele innych zawodów (dwie edycje Pucharu Świata rozegrane w Grudziądzu oraz w Czechach), cenne punkty zdobywał także we Włoszech podczas wyścigu Giro Della Lunigiana.i rok 2007 zakończył na pierwszym miejscu w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (zdobył łącznie 425 punktów i o 77 wyprzedził drugiego w klasyfikacji Belga Yannicka Eijssena, trzeci ze stratą 99 oczek był Francuz Dimitri Le Boulch).

<!** reklama>W tym sezonie Michał Kwiatkowski zdobył już złoty medal mistrzostw Europy w jeździe na czas we włoskiej miejscowości Stresa, a w Kapsztadzie potwierdził wysoką klasę.

W niedzielę torunianin będzie walczyć o tęczową koszulkę mistrza świata juniorów w wyścigu ze startu wspólnego.

Ostatni raz kolarskim mistrzem świata juniorów w biało-czerwonych barwach był w 2000 roku Piotr Mazur (wtedy występował jako Peter Mazur, bo od dłuższego czasu mieszkał w Kanadzie).

MŚ juniorów w Kapsztadzie (RPA), wyniki jazdy indywidualnej na czas (26,8 km): 1. Michał Kwiatkowski 36.21; 2. Jakob Steigmiller (Niemcy) strata 5 sek; 3. Taylor Phinney (USA) 7... 19. Piotr Gawroński 1.51.(PAP, Fa)