Zobacz wideo z drona: Przebudowa torowiska i skrzyżowania w rejonie ul. Perłowej i Toruńskiej

Podczas spotkania mieszkańcy mogli usłyszeć, że chodniki na bydgoskim osiedlu Łegnowo Wieś mogą zostać pobudowane już po półtora roku od dnia, w którym w kasie miejskiej Bydgoszczy znajdzie się 5 milionów na ten cel. Przedstawiciel ZDMiKP przekonywał, że urzędnicy robią co tylko mogą, ale niestety jak dotąd nie udało im się pozyskać funduszy z żadnego z możliwych projektów na taki cel. Urzędnicy rozumieją, że brak podstawowej infrastruktury jest zagrożeniem dla mieszkańców i uniemożliwia poruszanie się po tym osiedlu, jednak nie mając 5 mln zł, nic zrobić nie mogą, poza spotkaniami z mieszkańcami.
Obecna na takim spotkaniu już kilkakrotnie Renata Włazik, działaczka społeczna z Łęgnowa, pytała, czy na 50-lecie przyłączenia tego terenu do Bydgoszczy, które będzie za 5 lat, są szanse na chodzenie jak w Europie, po chodnikach.
- Usłyszałam, że nie, chyba że ktoś taką kwotę da lub zostanie wpisana do budżetu miasta - mówi Włazik. Urzędnicy podkreślali, że o pieniądze muszą zabiegać sami mieszkańcy.
Obecna na spotkaniu przedstawicielka Rady Osiedla Dorota Paczeska nie potrafiła poinformować, czy RO złożyła na piśmie wniosek o kompleksową infrastrukturę drogową, ale cieszyła się z progów zwalniających, przejścia z sygnalizacją uruchamiającą czerwone światło oraz utwardzonych poboczy.
Okazuje się jednak, że 5 mln zł na chodniki w Łęgnowie może okazać się zbyt małą kwotą.
- Na przedmiotowym odcinku mamy przygotowaną koncepcję, czyli wstępną dokumentację, oraz decyzję środowiskową.
Wykonawca wybrany w drodze przetargu musiałyby przygotować dokumentację szczegółową i mógłby rozpocząć prace budowlane. Niestety, brak dostępności terenu wymagać będzie wykupu gruntów i tym samym podnosi koszty realizacji tego zadania. Wstępna wycena budowy tego chodnika to nawet kilkanaście milionów złotych. Obecnie nie posiadamy takich środków na realizację tego zadania - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Przypomnijmy, że Bydgoszcz aplikowała o pieniądze dla gmin, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Władze miasta zastrzegały, że w przypadku uzyskania wsparcia zlecą rozbudowę ul. Toruńskiej na osiedlu Łęgnowo-Wieś o chodnik. Projekt jednak nie został dofinansowany.
Władze Bydgoszczy komentowały: - Rząd uznał, że bydgoszczanki i bydgoszczanie mogą nadal jeździć starymi tramwajami, nie zasługujemy na otwarte kąpieliska, remont śluz na Starym Kanale Bydgoskim, a mieszkańcy Łęgnowa Wsi mogą obejść się bez chodnika. Niestety, rządowy mechanizm przyznawania dotacji przyczynia się również do drożyzny. Nie pozwala rozliczać się co miesiąc z wykonawcami, którzy muszą się kredytować, co wpływa na coraz wyższe ceny ofert w przetargach.