Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po majowych opadach woda w Wiśle wezbrała i przekroczyła stan alarmowy [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 2 CZERWCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 2 czerwca w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 2 czerwca w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 2 czerwca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 2.06 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 2 CZERWCA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

2 czerwca 1420 roku w bydgoskim klasztorze karmelitów odbył się uroczysty pogrzeb członka tego zakonu Stanisława z Poznania zwanego Bydgostą, który poniósł śmierć podczas misji chrystianizacyjnej w Prusach. Późniejsze próby zakonników wykreowania Stanisława na męczennika nie udały się.

2 czerwca 1522 roku dwaj bracia Jan i Wawrzyniec Słupscy założyli w mieście skład soli małopolskiej. Po kilku latach stali się jedynymi dostawcami tego towaru na Kujawy i Pomorze.

2 czerwca 1864 roku odbyła swoje zebranie organizacyjne ochotnicza straż pożarna w Bydgoszczy powstała z inicjatywy kupca Karola Wenzla. Działała do 1901 roku, posiadając swój magazyn w kościele Klarysek. Zawodowa straż pożarna powstała w Bydgoszczy w 1872 roku.

2 czerwca 1919 roku na wieść o podjętej podczas rokowań pokojowych w Wersalu decyzji o przyznaniu Bydgoszczy Polsce odbył się masowy protest niemieckich mieszkańców Bydgoszczy. Wielotysięczny pochód wstrzymał ruch tramwajowy. Uczniowie ze znaczkami narodowymi i transparentami szli ulicami, duchowni wygłaszali pełne goryczy i żalu przemówienia na Nowym i Starym Rynku. „Był to obraz, jakiego Bydgoszcz dotychczas nie widziała” - zapisał w swoich pamiętnikach kronikarz Alfred Cohn.

2 czerwca 1939 roku po majowych opadach wezbrała woda w Wiśle. Na wodowskazie na śluzie w Brdyujściu woda przekroczyła stan alarmowy, jednak do powodzi nie doszło, bo jeszcze wieczorem poziom wody zaczął opadać.

2 czerwca 1962 roku prymas Polski, ks. kardynał Stefan Wyszyński rozpoczął dwudniową wizytację kanoniczną w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy przy pl. Piastowskim.

2 czerwca 1963 roku w VII wyścigu kolarskim z cyklu „100 kilometrów ulicami Bydgoszczy” z udziałem 115 sportowców udział wzięła cała polska szóstka z Wyścigu Pokoju. Wyścig wywołał ogromne zainteresowanie, a na trasie zgromadziły się tysiące widzów. Zwyciężył Jan Kudra przed Józefem Bekerem.

2 czerwca 1967 roku w Teatrze Polskim miała miejsce premiera „Otella” Williama Szekspira w reżyserii Zygmunta Wojdana.

2 czerwca 1978 roku ogłoszono wyniki współzawodnictwa zakładów przemysłowych woj. bydgoskiego o tytuł najlepszego eksportera. Zwyciężył Kombinat Maszyn Przemysłu Materiałów Budowlanych „Zremb-Makrum”. Wartość jego eksportu w 1977 roku wyniosła prawie 100 mln tzw. złotych dewizowych. Wyroby fabryki były eksportowane do 25 krajów, w tym do Szwecji, Japonii, RFN, Iraku, Kuwejtu, Algierii, Wietnamu, Syrii i Nigerii.

2 czerwca 1988 roku w hali „Astorii” odbył się ogólnopolski konkurs rzutów do kosza „za trzy”, czyli zza linii 6,25 m. Zawodowych koszykarzy nieoczekiwanie pokonał i główną nagrodę wygrał amator, nauczyciel wychowania fizycznego z Rudy Śląskiej, Roman Danch.

2 czerwca 1989 roku w amfiteatrze Zawiszy miał wystąpić jeden z najpopularniejszych wówczas w Polsce piosenkarzy, Grzegorz Ciechowski, czyli Obywatel GC. Występ jednak odwołano z powodu... zbyt małej liczby sprzedanych biletów.

2 czerwca 1998 roku otwarty został bar piwny na barce „Manta” zacumowanej przy Rybim Rynku, która na wiele lat stała się charakterystycznym elementem pejzażu śródmieścia Bydgoszczy.

2 czerwca 2000 roku na stadionie Zawiszy odbył się IX Zlot Sokolstwa Polskiego, w czasie którego w zbiorowych pokazach gimnastycznych wzięło udział około 2000 osób z wielu krajów świata.

2 czerwca 2006 roku w oknie kamienicy we wschodniej pierzei Starego Rynku pojawiła się sterowana elektronicznie postać Pana Twardowskiego autorstwa Jerzego Kędziory, który – według legend – miał mieszkać w tym miejscu. Twardowski ukazywał się odtąd bydgoszczanom dwa razy dziennie o godz. 13.13 i 21.13.

FLESZ - Mieszkania w Polsce drożeją

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera